| ileanaurs a întrebat:

sunt insarcinata in 9 saptamani si doctorul ginecolog care imi urmareste nasterea mi a facut o intravaginala zilele trecute si mi a spus ca e ceva...nu stie ce...nu isi da seama,astea au fost cuvintele ei,mai mult nu a vrut sa imi spuna,m a intrebat daca am mai facut ecografii,si i am spus ca da,2, pana acum la doctori diferiti si mi au spus ca totul e ok, si a spus ca ar vrea sa ma vada si alt doctor, m a trimis sa imi fac dublul test peste cateva zile chiar daca eu sunt insarcinata in 9 saptamani, am inteles ca dublu test se face la 12 saptamani nu acum, ar putea vedea acum la o intravaginala daca nu se dezvolta cum trebuie sau daca are malformatii copilul? nu a vrut sau nu a stiut sa imi explice ce a vazut mai exact de a ramas asa 5minute si s a uitat fara sa zica nici un cuvant,dar m a speriat, imi doresc sa duc la bun sfarsit aceasta sarcina fara probleme...i s a mai intamplat cuiva? ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Dublul test se face intre 11 si 13 saptamani de sarcina, daca il faci acum laboratorul iti va da un rezultat incomplet, adica doar markerii serici.
Nu iti fa griji ca nu iti afecteaza sarcina, este un test neinvaziv si cred ca e obligatoriu pentru toate mamicile care sunt in primul trimestru de sarcina.

Si eu sunt de aceeasi parere cu cei care ti-au raspuns deja, schimba ginecologul pentru ca cel de acum nu e bun profesional.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai consultă un alt ginecolog și repetă testul.
Ai încredere în tine, o sarcină ușoară, sănătoasă și un bebeluș care să-ți umple viața de bucurii!
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Eu cred ca ar fi bine sa cauti un medic ginecolog mai varstnic care stie meserie cu adevarat si nu pe bajbaitelea.
Cred ca acea doctorita nu a stiut sa interpreteze acele rezultate.
Asa ca, nu mai apela la ea si cauta un medic bun.
Stai linistita, daca ar fi fost ceva rau, trebuia sa te anunte imediat pentru a intrerupe sarcina, asta in cazul in care fatul ar fi avut complicatii.
O sarcina usoara si sa o duci cu bine pana la capathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu mai poti face o intravaginala curand sau poate nu mai oti face deoarece nasterea e posibil curand, mergi laa cel doctor si spune-i sa-ti zica adevarul sau ce banuieste el, pentru ca sa stii la ce sa te astepti.Sa nu ai surpriza la nastere pentru ca este socant sa afli atunci.Sa iti zica fara ocolisuri la ce sa te astepti.

| ileanaurs explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, am facut dublul test, eco si mi s a spus ca bebe este perfect happy nu a fost nici o problema, pe 12 decembrie facem 4 luni :d