| Nico_Vali_1999 a întrebat:

Sunt interesata pentru operația de micșorare a stomacului, nu ma interesează banii, îmi doresc mult sa slăbesc și dau toți banii din lume sa ma vad și eu fericita, unde pot sa găsesc un doctor bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

Bună înainte de a face o greșeală ar fi bine să te interesezi căci operația de micșorare a stomacului nu îți scade și apetitul și acest dezechilibru poate provoca alte complicații chiar și moartea

| MgdDroopy a răspuns:

Draga mea, dacă ești in stare să ții regimul de dupa operație timp de un an de zile înseamnă ca îl poți ține și fără operații.
Să nu crezi că dacă faci această operație poți manca tot ce vrei si slăbești.
Interesează-te bine înainte să iei această decizie.
Să iti spun din experienta amicului meu. Are 3 luni de la operație. La 3 zile i-a facut inca una pentru ca s-a intamplat ceva pe acolo (reactii adverse). Prima luna a mancat 3 linguri de mancare pe zi. Supa strecurata. Nimic solid. Apoi a inceput sa introduca diverse legume pasate pana a ajuns la cateva linguri de mancare pe zi. Trebuie sa faca si gimnastica la cateva luni dupa operatie. Cam greu pentru el.
A slabit, dar pielea i-a ramas urâtă si trebuie tăiată. (alta operatie, alte taieturi) I-a spus medicul ca era bine dacă facea inainte macar cateva luni gimnastica si sa aiba un regim de slabit normal. Dar el a insistat cu operatia. Pielea s-ar fi retras usor o data cu grasimea.
Inteleg ca iti doresti sa fii slaba, dar mai important este sa iti doresti sanatate. Este totusi operatie.
Daca ai ambitia sa ții o viață un regim constant si un an de zile un regim "draconic" in cazul operatiei, atunci eu cred ca poți face față oricarui regim banal pentru slabit recomandat de medic.
Incearca prima data doar regim si sport timp de un an de zile, apoi gândește-te la varianta operatie
Bafta!

| InaLeaf a răspuns:

Buna, judecand dupa nick-ul tau, daca este corect ai 17 ani. In primul rand este nevoie de acordul parintilor tai, pentru ca esti minora.
Doi, cu parere de rau iti spun, nu stiu cine te-ar opera, eu una nu as face-o. Esti mult prea tanara si nici nu prezinti( cel putin din cate imi dau seama din poza) o obezitate morbida( care sa iti afecteze destul de mult organismul incat sa iti poata produce moartea).
Operatia are scopul de a iti reduce dimensiunea stomacului si de a reduce pofta de mancare, asadar MgdDroopy are dreptate in primele 2 saptamani dupa operatie trebuie sa tii regim, insa din a 3a vei putea manca orice, insa in cantitati reduse. Pe masura ce timpul trece vei reusi sa mananci mai mult, insa oricum mai putin decat inainte.
Orice operatie prezinta riscuri: hemoragie(sangerare), infectii, tromboza venoasa( formarea de cheaguri), stenoza pilorica( ingreunarea eliminarii continutului stomacului in duoden), etc.
Cred ca ar trebui sa incerci sa te mai gandesti la aceste situatii si sa nu iei o decizie pripita gandindu-te ca vei slabi rapid, in cateva zile, pentru ca nu este asa.
Ca sa iti raspund la intrebarea ta: trebuie sa te interesezi de un doctor in chirurgie generala cu competente in chirurgie laparoscopica. Mult succes.