| Alexandruuu88 a întrebat:

Sunt programat la o colonoscopie imi puteti spune cum se face?(doare, riscuri)O sa fiu sedat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde unde iti faci colonoscopia, unele clinici private te adorm si nu simti nimic, cand te trezesti esti perfect normal, cum erai inainte de adormire.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da. Am placerea sa te anunt ca o s-o cam tragi. Eu daca stiam ma imbatam bine poate era mai simplu. Eu ma tratez in Italia si la chestia asta dr mi-a spus ca o s-a cam fie de suportat. Eu am zis ca am suportat eu comunismul asa ca...Dar am supravietuit. Si cat am stat eu in asteptarea programarii mai era un italian acolo care nu a stat la bagat furtunu in cwr ca astepta ceva in legatura cu o anestezie din cate intelegeam, deci se poate si asa. Acuma nu stiu cum o fi in Ro ca mai sunt ( si cam sunt ) diferente mari intre ce inseamna pacient in Italia si ce e in Ro. Daca esti rau de " scarba " si poti face o sedare ceva ti-as recomanda. E cam naspa si cam dureaza toata joaca.

| Felys a răspuns:

Cand am facut eu colonoscopie dupa ce m-a intins pe pat si mi-a bagat aer vorbeam cu doctora si tot ii spuneam ceva si la un moment dat de durere efectiv nu am mai putut sa scot sunete,ma chinuiam sa imi termin ideea si nu am mai putut, deci doare al dracu, asta e, iti umfla matele, normal ca doare