| Crystynyk1 a întrebat:

Sunt super, super racita :imi curg ochii, nasul, stranut, tusesc... Ce remedii naturiste stiti, ca sa treaca mai repede raceala... Fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kodokuna a răspuns:

E o lista lunga de ceaiuri excelente pentru raceala! Trebuie doar sa vrei sa le bei. Cele mai bune sunt ceaiul de tei, de soc, de codita soricelului sau de ceapa pentru tuse.Trebuie sa le bei fierbinti si sa ai grija sa nu te expui la frig.
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1102
http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/raceala.htm
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pentru inceput...fa cat mai des bai fierbinti,ceaiuri cu lamaie stoarsa, pentru tuse ti as recomanda ceai de ceapa, si cat mai multe fructe

| Cleona a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa stii sa ai grija de tine! imbracate bine sa nu-ti fie frig, mananca multe legume si fructe, bea ceai de 2 ori pe zi in special de tei sau galbenele,pastile poti lua nurofen forte; sunt foarte bune si nu sunt scumpe, se gasesc la fiecare farmacie, o baie fierbinte in fiecare seara(in baie pui aprox. 5 linguri pline de sare pentru ca scapa de raceala), mananca bine si la ore fixe. Sper ca te vei face bine!

| Deea a răspuns:

Eu nu sunt deloc de acord cu remediile naturiste, cum zic babele pe la tara sa iti lipesti cartofi de frunte, sa iti pui otet pe picioare si din astea. Singurul care e mai bun e ceaiul cald si supa calda... poti sa mergi la farmacie sa iti dea fervex sau nurofen forte pentru raceala si gripa. Nu sunt deloc scumpe, adica fervex-ul nu e scump, de nurofen nu stiu.

| DidiChanx3 a răspuns:

Ceaiurile de musetel menta si fructe de padure is ft bune pentru raceala daca pui si niste zeama de lamaie trece mai repede apropo ii mai bun daca nu bagi zahar sau daca vrei sa fie mai dulce pune miere ioar daca te doare gata ii numa buna mierea pss dac nu iti place ceaiul poti cu lapte caldut si mierewinking fundita puppy dog eyes