| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa merg la dentist sa imi scoata o masea foarte cariata. Faza e ca maseaua este definitiva si mor de fricacrying! Mama mi-a spus ca dentistul e bun si ca nu ma va durea dar tot imi este frica! Intrebarile mele sunt: Oare ma va durea? si Cum imi va scoate maseaua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

1) Da, te va durea. Chiar si daca o sa anestezieze nervul doare osul. Dar e destul de tolerabila durerea, mai greu e chiar in momentul in care scoate maseaua.

2) Cu un cleste special.

| bulin a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa consulti si alt medic stomatolog nu se recurde la extractie asa repede cat despre intrebarea ta raspunsul meu este nu.

| akaa a răspuns:

Iti va da cu un spray pentru ca tu sa nu mai simti nimic, apoi iti va scoate maseaua incet ca sa nu simti durere. Sper ca ti-am fost de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce coincidentalaughing)...norocul meu e ca merg peste 10 zile, da deja cand ma gandesc ma ia fricalaughing

| Dana211 a răspuns:

Maseaua ti-o scoate cu clestele asta daca chiar trebuie scoasa. Daca nu va incerca sa ti-o repare. Si de durut nu te va durea prea tare pentru ca iti va anestezia locul acela.

| Ker0s3x a răspuns:

O sa fiu foarte sincer.Mie cand mi-a scos-o mi-a dat injectie si nu imi mai simteam gura in partea aia...dar a fost foarte cariata si la mine si sa stii ca doare rau.mi-au dat lacrimile...am si stat vreo 10 minute dupa ce mi-a dat injectia dar tot a fost foarte dureros.
Bafta!

| HeiiLoome a răspuns:

Buna! Si mie mi-a fost frica si inca imi e.laughing Decu n-am nici un raspuns pentru tine, pentru ca nu stiu ce sa-ti zic.Pa-pawave

| Bia_Bianca_1973_su6y a răspuns:

Am avut aceeasi problem ca tine dar iata ca acum 10 minute mi-am scos-o eu cu MANA mea...nu m-a durut deloc. depinde ce mana are dentistul..eu cand m-am dus sa imi scoata un DINTE (DINTE nu MASEA) am inceput sa plang (nu eram mica). BAFTA SI CURAJwinking

| alina989 a răspuns:

Draga mea si eu am fost in aceias situatie si imi era foarte frica dar fi sigura ca nu te va durea fiindca nici pe mine nu m-a durut ai sa vezi fi curajoasalove struck

| SarahLy a răspuns:

Nu te va durea deloc. Singura "durere", e presiunea care o simti in momentul in care medicul incearca sa-ti scoata maseaua. Uneori poate dura mai mult, alteori mai putin, in functie de fiecare masea. Daca e cariata f tare, probabil are si puroi in jurul ei si atunci va iesi mult mai usor. Daca simti durere, poti ruga medicul sa-ti faca inca o anestezie.fiecare pacient poate face maxim 9 anestezi/zi, de obicei e bine sa faci jumatate din cantitatea recomandata. Spor, nu-ti fie frica, e o nimica toata!happy

| SarahLy a răspuns:

Iar maselele se scot cu un cleste si se mai foloseste un instrument numit elevator...