| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! stiu ca am mai pus intrebarea, dar chiar nu am avut timp sa merg la medic, sau mai bine zis, bani. deci :acum cateva luni m-a durut capul timp de o saptamana in continuu si foarte tare, cand luam pastile decat imi ameliora durerea putin, in decursul ultimilui an ma durea foarte des, dar atunci a fost cea mai severa criza si acum ma doare des, acum 2 saptamani am fost racita si ma durea capul cand ma aplecam ingrozitor, teribil, nu ma puteam incheia la ghete, mi-a trecut si asta, mai simt ca si cum mi s-ar pune,, junghi, carcel" in cap, mai precis in partea stanga, alte simptome ar fi ca mai am si senzatii de voma indiferent la ce mananc, cateodata ma doare mana dreapta de simt ca imi pica, noaptea cand incerc sa adorm ametesc si simt gatul incordat ca si cum se ridica singur bineinteles cu tot cu cap, insomnii, irascibilitate. in ultima saptamana, m-am simtit cam rau, junghiurile respective au devenit mai severe, am senzatii de ameteala tot mai dese, asa cum am spus, junghiurile se pun mai mult pe partea stanga, se lasa pe gat si dupa aceea pe mana dreapta, de dimineata m-am trezit cu o durere de cap, dar nu ma durea decat in partea din spate, mentionez fapul ca am in familie 2 cazuri de tumori (o ruda a fost diagnosticata de curand, este situata intre crbl si cealalta parte a creerului si alta ruda care a avut-o la ceafa ), parerile voastre, va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
33 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ai medic de familie/se fac anumite analize gratuit, de ce nu ceri parerea unui medic? greata poate fi de la o criza de fiere/durerea de cap si mana poate fi o tensiune.pot fi multe explicatii.dar dele mai rficiente explicatii sunt ale unui medic..nu ezita si incearca sa iti faci timp sa mergi la medic. poti bea un ceai de tei pentru un somn mai linistit
O seara bunahappy

| giony54 a răspuns:

Este o spondiloza cervicala, o inflamare a coloanei cervicale, in urma unei raceli puternice, probabil ai iesit cu capul descoperit dupa ce ai facut baie sau ai stat in curent.Trebuie tratament antiinflamator naturist pentru coloana, nu ai cancer.Recomand Triple Potency Lecithin 3/zi, White Willow 3/zi si Oxy Max 10 picaturi de trei ori pe zi si ai scapat, asta timp de o luna de zile.Le poti lua de aici la un pret mai mic http://www.mypurnutrition.com/produse/.Nu mai asculta toate aberatiile si mergi la un medic si sa faci o radiografie la coloana. Urmeaza tratamentul si nu o sa regreti.

| anonim_4396 explică (pentru giony54):

Ma gandeam si la asta, dar nu trebuia sa ma doara si coloana?

| Mayuri a răspuns (pentru giony54):

Varsaturile si senzatia de "carcel in cap, mai precis in partea stanga",sa fim seriosi, nu prea suna a spondiloza ci a Sindrom de hipertensiune intracraniana. A, ca ar putea fi o spondiloza asociata, da, se poate. Ca sa nu mai vorbim ca antecedentele heredo-colaterale pledeaza pentru investigarea unei eventuale tumori cerebrarale si a spondilozei doar ca diagnostic diferential.

| anonim_4396 explică (pentru Mayuri):

Tocmai voiam sa spun ca durerea este in cap, nu in zona cefei

| giony54 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa doara ceafa sau coloana, acolo se blocheaza sangele ce trebuie sa ajunga sa irige creierul, si daca nu trece suficient da acele dureri si mai tarziu Alzheimer.

| Cristina27061999 a răspuns:

Mai bine te duci la spita iar medicul va decide daca esti si to afectata de o tumora
poate ca este o boala ereditara

| m00n a răspuns:

1.cati ani ai?
2.ce boli ai avut in trecut?
3.ce tumori mai exact au fost in familie si cat de apropiate iti erau rudele?
[tocmai am invatat azi capitolul cu durerile de cap si clasificarea lor, plus toate celelalte dureri, deci e posibil sa te pot orienta]

| anonim_4396 explică (pentru m00n):

17 ani, rudele au fost mama mea cea care a avut-o la ceafa si matusa mea cea care a fost diagnosticata de curand, erau beligne sau parca asa se spune

| anonim_4396 explică (pentru m00n):

17 ani, rudele au fost mama mea cea care a avut-o la ceafa si matusa mea cea care a fost diagnosticata de curand, erau beligne sau parca asa se spune, eu alte boli nu am avut, numai ca de vreo 3 ani sunt stresata la maxim

| m00n a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun,rude de sex feminin gr1 si 2...totusi durerea ta este dubla:
1. durerea de mana vine clar de la o afectare a unei regiuni din coloana vertebrala, la fel ca si durerea la nivel occipital(la spatele capului)
2. durerea frontala vine de la o presiune intracraniana sau de la o sinuzita activa
S-ar putea sa ai o problema verebrala totusi care prinde plexul cervical.Cat despre durerea de cap de cand te aplecai e de la raceala sigur.
Iti recomand sa mergi la medicul de familie intai, care mai apoi sa te indrume catre un ct(si mai bine ar fi un rmn) si de acolo catre un specialist duoa ce iti vede scrisoarea de la medicul care face analiza imagistica.
Oricum ar fi, problema poate fi serioasa.
Cat despre coloana, poate fi de la spondilita anchilopoietica pana la hernie de disc cervical, asta doar dupa analize se poate spune

| anonim_4396 explică (pentru m00n):

Durerea aceea cand ma aplecam, raceala imi trecuse...

| m00n a răspuns (pentru anonim_4396):

E normal, o sinuzita odata aparuta iti da mari batai de cap fara tratament.Chiar daca aparent ti-a trecut, se poate reactiva si peste o luna, si peste un an, si cand o sa ai 40 de ani, n-are regula

| m00n a răspuns:

Am uitat:analizele sunt gratuite pentru. tine daca esti eleva,doar sa iei acea trimitere.
Cat despre voma si ameteli, clar sunt de la presiunea mare intracraniana, a carei surse trebuie neaparat aflata.
Incearca totusi inainte de asta sa nu mai mananci mult zahar care sa te agite, sa nu mai stai mult la calculator sau cu ochii in carti, sa nu mai bei cafea si sa te odihnesti cat mai bine

| anonim_4396 explică (pentru m00n):

Multumesc mult pentru sfaturi!

| Mayuri a răspuns:

Ce ai tu este o manifestare a hipertensiunii intracraniene. Daca e tumora? Da, este cea mai posibila cauza, ca sa nu zic ca sigur asta ai. Asa ca te vei duce frumos la medicul de familie si vei cere o trimitere catre Neurologie unde ti se va face RMN/CT. Nu ai asigurare? Nu e nici o problema, te duci in serviciul de Urgente unde sunt obligati sa te investigheze si sa nu te lase sa mori.

| anonim_4396 explică (pentru Mayuri):

Te vad destul de informat(a), mersi mult pentru sfat

| Mayuri a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, lucrez in domeniu, si iti spun sa ceri trimitere de la medic acum, nu cand o sa ajungi la Urgente si nu se mai poate face nimic. Multa sanatate si mult curaj!

| anonim_4396 explică (pentru Mayuri):

Multumesc mult si multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru Mayuri):

Buna, auzi in ultimele 2 zile mi s-au ameliorat simptomele, am mai avut carcei la cap rareori, dar in schimb ma dureau membrele toate, dar de cele mai multe ori mana dreapta si piciorul drept, m-am invoit de la scoala pentru joi sa-mi i-au trimitere de la doctorul de familie si luni daca este cazul ma voi duce la un specialist, ce parere ai?

| Mayuri a răspuns (pentru anonim_4396):

Vei merge la un specialist luni chiar daca tie ti se pare ca te simti mai bine,fiindca simpotomele se pot ameliora dar boala nu se vindeca, si specialistul iti va prescrie un tratament adecvat sau te va trimite catre neurochirurgie, dupa cum va considera. Ceea ce ai tu, simptomele respective, sunt semnul unei afectiuni serioase cu care nu este de gluma. Iti doresc multa sanatate si sper (daca doresti) sa-mi spui rezultatele RMN/CT. happy

| anonim_4396 explică (pentru Mayuri):

Ok, multumesc mult, te voi anunta!

| Mayuri a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos si eu!

| anonim_4396 explică (pentru Mayuri):

Buna! am fost la medicul de familie si mi-a dat o reteta cu calciu d3 si magneziu, dar a zis ca trebuie sa-mi fac si un set de analize

| Mayuri a răspuns (pentru anonim_4396):

Si trimitere pentru neurologie nu ti-a dat?!

| anonim_4396 explică (pentru Mayuri):

Nu, nu mi-a dat, mi se pare ciudat, inca simt carceii respectivi dar au o alta intensitate, nu mai vin dintr-o data cu o putere mare sunt oarecum in,, slow motion'', vin incet si durerea se mareste pana dispare

| Mayuri a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum trebuie sa iti faci un CT cranian, fiindca medicatia pe care ai primit-o amelioreaza problema dar nu o rezolva, dar si mai grav e ca o poate masca. Din cate stiu eu un CT cranian la cererea pacientului costa cam in jur de 200 de lei, dar daca ai primi trimitere ar fi gratis.

| anonim_4396 explică (pentru Mayuri):

Multumesc mult pentru sfat, oricum nici eu nu ma las, carceii sunt prezenti in continuare, sa vad cand imi fac timp sa ii spun si sa ii cer totusi o trimitere

| Mayuri a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa nu te trateze cu superficialitate, nici un om nu merita asta din partea unui medic. happy

| George00123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut ai mai facut ceva

| minnie20 a răspuns:

Eu am patit sa ma doara asa intr-una capul si a trebuit sa port ochelari.Du-te la medicul de familie ca sa te consulte, pentru ca nu costa bani si vezi ce ai.

| Andreea1403 a răspuns:

Eu iti sugerez sa mergi la un medic, si indiferent ce iti spune ca ai sa ti capul sus si sa ai incredere ca totul se va rezolva!
Te pup si iti doresc multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru Andreea1403):

Multumesc mult, la fel