| nico097 a întrebat:

Va cer parerea,poate pe aceasta pagina intra si medici, sau poate cineva a patit ce am patit eu. Dupa un consult la endocrinologie doctora m-a trimis sa fac un set de analize care au iesit multe din ele prost.
Am sa le scriu decat pe cele care au iesit rau, subliniate cu rosu, restul nu are rost ca sunt bune.
FIER-42-NORMAL 50-170
EOZINOFILE 6.00 NORMAL-1-4
MXD 13.90 NORMAL 4.00-12.00
NEUTROFILE 1.90 NORMAL-2.00-7.50
HEMOGLOBINA ERITROCITARA MEDIE 26.70 NORMAL 27.00-32.00
CONCENTRATIE MEDIE Hb./100ml SANGE 31.00 NORMAL 35.00-48.00
Va rog sa imi dati pareri.Dau funda plus vot.Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabrielXD354 a răspuns:

Eozinofilia apare de obicei in reactii alergice sau in boli endocrine cum ar fi insuficienta suprarenaliana.
MXD se refera la monocite, eozinofile si bazofile fara a preciza care dintre ele sunt putin mai crescute (nu este vorba de o crestere semnificativa).
Nu prea inteleg hemoglobina...eu stiam total alte valori normale.
Pentru cresterea fierului va recomand sa mancati cat mai multe legume verzi si ficat.
O hemoleucograma completa ati facut? Daca nu, va recomand sa va faceti una, dar la alt laborator.Mi se pare foarte ciudat nivelul normal de homoglobina...

| nico097 explică (pentru GabrielXD354):

Nu stiu ce sa iti spun, la cabinetul unde am fost e din ce am auzit printre cele mai bune din oras care face analizele pe bune, eu am cerut o parere pentru ca medicul care m-a trimis pentru analize m-a anuntat ca tocmai pe 7 mai mai ajunge la cabinet,pentru ca lucreaza si la un spital din Bucuresti,o sa mai fac cateva analize si o sa vad ce mi se spune, am incercat n doctori fiecare isi da cu parerea dar nici unu nu spune ceva concret, am fost tratata pentru un diagnostic gresit cu tratament gresit pentru glanda tiroida asta am aflat acum cand am facut ecografia tiroidiana si aceste analize, doctora sa mirat la ce tratament am primit care ma putea nenoroci, deci in cine sa mai ai incredere? Fiecare face experimente pe noi nu mai cred in nici un doctor decat in Dumnezeu.

| GabrielXD354 a răspuns (pentru nico097):

Ai un mesaj privat!

4 răspunsuri:
| MedionTcO a răspuns:

Căti ani ai?

| nico097 explică:

Am 22 ani.