Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos sa nu radeti, dar sunt foarte balbait si imi e greu sa imi fac prieteni.Am momente cand vorbesc excelent si momente cand vorbesc extrem de prost.Mi-a distrus viata vorba asta sad din clasa 3 pana in clasa 8 vorbesc balbait incontinu si mereu rad copii de mine si sunt batjocorit in fiecare zi la scoala si afara.Mereu sunt singuratic, timid.Nu stiu ce sa ma mai fac sad.Sa nu imi ziceti de logopezi ca nici nu vreau sa aud, am fost multi ani la zeci de logopezi si nimica.Mereu mi-e frica sa citesc ceva la romana cand ne pune sa citim pe rand cate o strofa dintr-o poezie sad.Imi tremura picioarele,mi-se face frig si incepe sa ma doara capul sad. Nu mai pot rezista va rog AJUTORR! Vroiam la un momendat sa ma izolez complet de oameni, si sa ma apuc de citit biblia si sa il cunosc pe Dumnezeu.Si chiar vreau sa fac asta la un momendat. Deci cum pot scapa de balbaiala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Exaizo a răspuns:

Prin citit, si prin a-ti da seama ca nu trebuie sa fi timid. Si eu sunt timid de felul meu, dar dupa ce schimb o vorba doua si incep sa ma simt in largul meu imi gasesc cuvintele foarte usor.
Majoritatea balbitilor isi incurca [,] cuvintele din aceiasi cauza ca si tine.
1. Gaseste cauza problemei
Chiar daca nu-ti este foarte clar de ce esti balbait, poti identifica anumite modele comportamentale evidente. Unii oameni nu se balbaie atunci cand sunt singuri sau se balbaie foarte putin cand sunt in compania unor persoane dragi, apropiate lor. Parintii cu copii balbaiti descopera adesea ca tulburarea copiiilor lor se agraveaza atunci cand acestia incep scoala. Intrebarile puse la clasa de catre profesorii pretentiosi cauzeaza nervozitate, anxietatea si teama de a nu fi ridiculizat.
2. Vorbeste rar
Atunci cand vorbesti rar, cuvintele iau forma mai intai in mintea ta si doar apoi sunt rostite. Astfel, nu vei mai fii atat de stresat cand trebuie sa pronunti un cuvant dificil.
3. Respira adanc
Stresul vorbirii poate fi combatut usor daca respiri cat mai adanc. Daca ti-e teama sa nu te balbai, respira adanc inainte de a incepe orice fraza. Exista numeroase exercitii de respiratie care te pot calma si pot reduce presiune psihica la care tu insuti te supui. Atunci cand respiri corect, vei avea parte de mai multe pauze in vorbire, care iti vor conferi la randul lor timpul necesar pentru a formula in gand o propozitie inainte de a o rosti.
4. Citeste mult
Cititul cu voce tare combate balbaiala. Atunci cand este practicat in intimitate si nu trebuie sa-ti faci probleme ca te asculta si altii, vei avea mai mult timp sa te concentrezi asupra pronuntiei. Cititul cu voce tare este si o tehnica buna pentru a-ti imbunatati fluenta in vorbire. In plus, iti vei imbogati vocabularul si vei putea substitui cuvintele pe care nu le poti pronunta cu sinonome ale lor.

Si cel mai important. Fi pozitiv happy

19 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mda,eu personal gasesc treaba draguta. uneori usor amuzanta(am zis usor, nu sariti pe mine) Ador unele persoane cand se balbaie is asa dragute.Dar is unele persoane care sa spunem ca 'rad jignitor' si batjocoresc. Am un copil la tara, cred ca e deseama ta.Si mereu fac glume cu el big grin Dar nu se supara.Incearca sa treci cu vederea, la unele fete poate li se pare dragut ia vezi laughingiti tragi femeie big grin

| spy2o a răspuns:

Incearca la un psiholog, am o vaga banuiala ca balbaiala asta nu este decat un efect, trebuie sa cauti cauza.Tocmai faptul ca esti atat de timid si retras, pentru ca ai fost ridiculizat, cum ai fost crescut de parinti poate fi cauza balbaielii.Am citit despre un caz din asta.La psiholog du-te!

| RAY a răspuns:

Fara suparare eu cred ca ai nevoie de consiliere pshiologica macar o sedinta pe saptamana,ori e o problema neurologica,ori e vorba de mental ceea ce se rezolva prin pshiologie,timiditatea ascunde si frica,frica dobandita de cei dinjurul tu acumulata in tine care face ca sa crezi ca nu ai nevoie de nimeni,izolarea asta de care vb tu e tot o frica, sunt sigur ca singuratatea ee o ipoteza pentru ca ea te scapa de frica,dar trebuie sa te accepti pe tine apoi incerca si pe cei din jurul tau,stiuca e greu dar cu timpul serezolva si eu eram timid dar viata m-a obligat sa vb cu straini pentru ca asta imi este meseria asa am trecut de ea,acuma ador sa vorbesc cu straini, ai grija la dependenta online sociala nu e o solutie pentru tine, balbaitul incearca sa fi relaxat nu te grabi cand vb, vb in minte apoi repeta incet de mai multe ori, autocriticate nu e vina ta dar macar incearca

| neutrino a răspuns:

Nu poti scapa de balbaiala nici cu biblia! Stiu ca este trist adevarul, dar trebuie sa-l accepti.

| bogdan324 a răspuns:

Balbaiala e de la emotii, cand citesti la romana gandeste-te ca esti singur, si incearca sa strigi mai mult la colegii tai, asta o sa iti dea mai multa incredere in tine si nu te vei mai balbai

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Cosmin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AlexDFY a răspuns:

Cel mai bun sfat este cel care ti l-a zis si exaizo, citeste cu voce tare cand esti singur, eu sunt balbait din clasa a 2, acum sunt a 8-a, dar mi-a trecut destul de tare, mai mult de la sine, treaba cu cititul la romana, incearca sa vorbesti cu profa/proful, iar daca este intelegator v-a intelege.Treaba cu copii rad de tine..incearca sa nu te certi prea mult cu ceilalti, si gasesti o fata cu care sa socializezi.Bafta

| anonim_4396 explică (pentru AlexDFY):

Sall mersi de raspuns, si eu sunt a 8 am trecut acm..ai mess ca sa mai discutam?

| AlexDFY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am mess, am fb, si scuze ca nu ti-am raspuns, dar nu am vazut mesajul decat foarte tarziu

| Danişor a răspuns:

Salut! cel mai bun sfat cel care ti-la zis exaizo.Incarca sa mergi la un pshilog
poate aceasta balbaieala este decat un efect, trebuie sa cauti cauza.Multa sanatate, toate cele bune happy

| AndreescuMMO a răspuns:

Citeste biblia e primul meu sfat! apoi pentru problema ta as putea sa iti recomand o carte si anume : cognitiv comportamental, incearca sa iti achizitionezi aceasta carte pentru ca te-ar ajuta destul de mult. si eu ma mai balbai din cand in cand din cauza emotiilor dar incerc sa nu fac din asta o problema. incearca sa te concentrezi cat poti de tare atunci cand vorbesti cu cineva, si gasesteti o persoane foarte intelegatoare care te poate ajuta si vorbeste foarte mult cu ea da nu pe mess sau facebook ci la telefon sau la scoala pentru ca sa poti depasii problema asta, nu e imposibil de depasit.

| Sergiu72 a răspuns:

Chiar daca nu poti scapa de balbaiala, incearca sa fii haios, sa faci grimase, sa-i distrezi pe cei de langa tine. Pe idioti sa-i ocolesti, ca ei nu merita prezenta ta. Ai incredere in tine! Succes!

| 223kkk a răspuns:

Nu cred ca balbaiala ii un motiv pentru care sa te îngrijorezi, unul din cei mai buni prieteni ai mei este bâlbâit.

| Anysya12 a răspuns:

CRed ca trebuie sa exersezi cititul si vorbitul si sa te concentrezi.

| corinaaa21 a răspuns:

Cand vei ajunge la o varsta iti vei da seama ca oamenii adevarati nu te judeca dupa felul in care vorbesti, asa sunt copiii, rai.Biblia nu te ajuta, eu zic sa iti alungi aceasta teama si totul v a fi bine, odata ce nu vei mai avea atacuri de panica vei putea vorbi normal, eu cred ca totul e pe plan psihologic

| Macarena56 a răspuns:

Poti vorbi in fata oglinzi si o sa iti revii.

| SatanistulPocait a răspuns:

Numai prin rugaciuni la Dumnezeu poti sa scapi de balbaiala, dar daca te balbai in timp ce te rogi o sa fii trimis in iad, pacatosule.

| Castraveteeeeeee a răspuns:

Incearca sa faci exercitii singur in fata oglinzii. Chiar ajuta.

| Vanesa_Iasmina_2000 a răspuns:

Faptul ca vrei sa te apuci sa citesti Biblia, e un lucru foarte bun (incepe cu Noul Testament) si mai ales ca vrei sa il cunosti pe Dumnezeu, El iti poate descoperi motivul pentru care te balbai! nu uita ca si Moise care a condus un popor foarte mare, Dumnezeu la ales pe el sa fie conducatorul lor, in slabiciunea lui, Dumnezeu l-a folosit! Te incurajez sa il cauti pe Domnulhappy