| flytothemoon a întrebat:

Va rog, nu radeti de mine laughing Intelegeti-ma! Am 13 ani, cca 1.60 cm si 53, 4 kg. As vrea sa mai slabesc vreo 4-5 kilograme, deoarece nu ma simt bine in pielea mea, si vreau sa fiu cum eram acum 1-2 ani laughing. Mancam foarte multe dulciuri, le-am redus total acum si nici nu mai imi plac cum imi placeau inainte. Mananc mai multe fructe decat mancare gatita si alte chestii. As vrea sa slabesc PANA in mai. Vine vara, tricouri mai stramte, pantaloni scurti stiti voi cum este laughing. Deci ce sa fac pentru a face ce imi propun? Funda! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

E un start că ai renunțat la ducliuri, dar e important să știi că doar fiindcă e mâncare făcută în casă nu înseamnă că e și sănătoasă și slabă în calorii. Sunt atâtea mâncăruri de casă care sunt adevărate bombe calorice, mai rele ca un burger sau o prăjitură. Mergi pe mult pește, carne slabă, legume gătite sau crude, fructe în cantității moderate și ai grijă la făinoase, prăjeli, grăsimi etc.
Te-ar ajuta mult și dacă ai face ceva mișcare. Mult succes!

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 54, 9 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu aproape 2 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune.

| xXAlphaXx a răspuns:

Du-te la inot, te ajuta sa slabesti si faci si muschi

| xXAlphaXx a răspuns:

Ma gandeam sa-ti spun sa te duci la sala dar esti cam mica! Poate peste vreo 2-3 ani... Oricum la varsta asta n-ar trebui nici sa stii ce-i aia o dieta deoarece ar trebui sa faci miscare, un sport ceva! Cand o sa ai serviciu si numai probleme pe cap, atunci nu prea ai de ales!

| xXAlphaXx a răspuns:

Si sincer daca tu esti fata din poza de profil sa stii ca esti ok

| Skylimit a răspuns:

Spune-i lu' tac'tu sa te pupa in fund si vezi ce maraton faci. Glumesc.Ce trebuie sa faci tu este sa-ti masori caloriile. Degeaba mananci zeci de fructe daca iti depasesti media calorica (sau asa ceva). Trebuie sa calculezi cate calorii mananci pe zi si dupa sa scazi 300-500 de calorii, cam asa. Cauta pe YouTube despre asta. Sau pe internet daca nu le ai cu engleza. Dar nu uita ca daca iti atingi media calorica mancand cacaturi ca snack'suri and *** asta nu inseamna ca e bine =)) Stiu ca ai spus ca ai redus din dulciuri dar nu folosi asta ca o scuza.In afara de asta trebuie sa faci exercitii! Si multe fata. Iti recomand canalul asta de youtube au niste programe excelente https://www.youtube.com/user/passion4profession. Sunt o gramada de exercitii pentru. barbati si pentru femei si mixed. Acum eu iti zic ce fac eu. Daca vine cineva sa ma contrazica chiar il rog pentru. a ma corecta si pe mine :)

| elisa820 a răspuns:

Cred ca este bine sa faci sport.Nu este suficent sa mananci sanatos pentru a slabi.

| Ioana1985 a răspuns:

Trebuie sa ai un regim echilibrat. Pe langa alimentatie trebuie sa faci si sport. Trebe sa ai 3 mese, sa nu rabzi foame si sa nu mananci dupa ora 18:00.
Daca reusesti sa te tii de astea, o sa ai rezultate in scurt timp pentru ca nu sunt chiar asa multe kg de dat jos, succes!