| bobo_1088 a întrebat:

Buna TPU happy...va rog sa aveti rabdare sa cititi

as dori si eu un sfat. bineinteles ca dau funda happy
am 16 ani si am inceput o dieta. fara dulciuri, paste fainoase, grasimi, paine etc.
dupa cum am mai spus-o m-am saturat de jignirile celor din jur, m-am saturat sa sufar, sa stau singura si m-am apucat de dieta.

nu stiu cum sa ma ambitionez mai tare, tin dieta dar nu sunt asa motivata, parca o tin numai asa de forma ...desi imi doresc nespus sa fiu o fata normala nu complexata.

am tinut foarte multe diete, dar am renuntat ...si acum cu greu am gasit puterea de a o lua de la capat.

nu am 2-3 kg in plus si imi plang de mila. ci am cam 16 kg in plus ...kg pe care le-am acumulat cu trecerea timpului.
nu vreau sa slabesc rapid, prin infometare sau alte metode ...ci sanatos, in timp...as fi foarte bucuroasa daca as slabi cam 2-3 kg pe luna

insa cand ma apuc sa fac exercitii... fac cateva si renunt.nu stiu cum sa ma autosugestionez.la sala nu am cum sa merg din cauza scoliisadsadsad

ce as putea face?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexiss_9225 a răspuns:

Si eu crede-ma sunt in cam in aceeasi situatiehappy am cam 10 kq in plus. mereu incep o dieta, slabesc 4.5 kg, dar apoi iar nu mai reusesc si mananc sad
eu din septembrie ma duc la sala 2 ore de 6 ri pe saptamana si fac si sauna dar degeaba. asta ajuta doar pentru tonificarea muschilor, dar fara dieta nu scazi crede-ma ca stiu din propria experienta!
nu cred ca daca cineva iti spune mereu ca te-ai ingrasat este ceva bun.:-s pentru ca mie una, mama cand imi spune mai mult ma enerveaza!

ar trebui din contra sa iti spuna wow faci progrese, ceva de genu. iar tu sa fi asa mandra de progresele tale si sa mergi mai departe!

mi'ar place sa mai tinem legatura pe lucrul asta, asa ca iti las id meu intr-un esaj aici. sa tinem legatura! pup :*

2 răspunsuri:
| BuBuRuZaForEver a răspuns:

Ce mai usoara dieta e asa: mananci dar intodeauna ridicate de la masa fara sa te saturi! Stiu ca asa facea mama si seara cand era cina nu prea manca, dar pe zi lua din toate cate putin nu se abtinea de la nimica si de la 90 kg in putin timp a scazut la 60 kg deci la ea a mers! Deci parerea mea mananca din orice dar nu manca cu pofta si nu te satura! ma intelegi ce vreau sa-ti explic! Sucees

| Pιxxιε a răspuns:

Tine diata pentru ca e foarte buna.Eu iti recomand Tai-bo.Sunt exercitii fizice combinate cu putin box., dar nu te speria.Sunt foarte usoare,pe muzica,si nu necesita mult efort,dar transpiri mult,si asta conteaza.
Nu stiu cum e pentru ca eu am o problema gen a ta, numai ca eu am fost slaba, si am vrut sa ma ingras.si acum am burta maricicalaughing
Dar sora mea nu a tinut dieta, in schimb a facut exercitiile.Transpira fte mult, se relaxa, si in fiecare seara cantarul arata -100g cel putin.Dar trebuie sa te tii de asta, atat de exercitii cat si de dieta.Ai sa vezi ca o sa te obisnuiesti, si chiar o sa-ti placa.
Cat despre ce te-ar putea ambitiona,.un prieten/o prietena/mama.care sa iti repete mereu ca te-ai ingasat,sau din contra, ca sa nu te simti rau ca ai slabit, asta o sa te faca sa vrei mai mult.winkingIti garantez. Sper ca te-am ajutat!:*