| NastyGirl55 a întrebat:

Buna TPUhappy Va rog sa ma ajutati, dau funda! Aveti cunostinte/prieteni care erau plinute si au fost la nutritionist? Vreau sa consult si eu un medic si imi fac analizele. Ma duc la nutritionist si as vrea sa ma ajute sa slabesc aproape 30 de kg. O sa resuesc? Daca stiti pe cineva care a avut rezultate bune cu ajutorul nutritionistului? Daca da, in cat timp? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Dulciuri si prajeli abia de o luna si medicul cica sa nu tii dieta. Medicul e bou, in cazul asta. Mergi la sala, maninca cit mai putine porcarii, bea doar apa (de evitat inclusiv sucurile de fructe asa-zis 100% naturale, contin si alea glucide de nu e adevarat). Continua asa macar 3 luni si dupa aia mai fa un set de analize/nutritionist. Nu te baga la pastile si alte timpenii.

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Rezultatele bune se vad in timp, si nu este indicat sa slabesti rapid!
Medicul nutritionist te va lamuri ce reguli trebuie sa respecti si iti va face o dieta personalizata!
Daca ai vointa si nu ai alte afectiuni, se poate!
O zi buna happy

| KodrutZ a răspuns:

Intrebarea nu se pune "in cit timp" apar rezultatele, ci daca esti 100% hotarita sa iti schimbi stilul de viata. Degeaba te duci la nutritionist, slabesti, si dupa aia incepi sa crapi in tine ca sparta. In alta ordine de idei, ce inaltime/varsta/greutate ai? 30 de kilograme e enorm, iar daca tu esti aia din poza, nu stiu ce mai ramine din tine dupa ce dai jos atit... happy

| NastyGirl55 explică (pentru KodrutZ):

Am 1,72 si 98 kg.Bine,,poza e facuta in urma cu 2 ani.De la 14 ani am inceput sa ma ingras mult(am 16 ani)..Ideea e ca am tinut dieta si am luat pastile.Am slabit dar medicul de familie a zis ca nu e bine ce fac si ca pot sa am probleme cu ficatul.Sunt foarrte hotarata si am vointa.Nu mananc mult+ca fac sala. Nu o sa pun pe mine big grin Vreau sa stiu daca nustritionistul imi da o dieta personalizata si eficienta.

| MistretulPufos a răspuns (pentru NastyGirl55):

Ai metabolismul incet cred...bea multa apa si mananca multe legume si fructe

| KodrutZ a răspuns:

Depinde de nutritionist, dar cred ca pina la ala ar trebui sa vizitezi un endocrinolog. Ai eliminat COMPLET margarina, coca-cola, porcariile dulci procesate, mcd/kfc si toate celelalte "delicii" moderne?

| NastyGirl55 explică (pentru KodrutZ):

Da..Nu mananc fast-food big grin poate am metabolismul incet. De dulciuri si prajeli am inceput sa ma las, acum o luna si m-am obisnuit fara ele. Cum spunem tin dieta si am inceput sa slabesc dar medicul mi-a recomandat ca nu e bine ca tin dieta si trebuie sa fac neaparat analize.

| R0R0 a răspuns:

Nu am cunostinte care au fost la nutritionist. Dar poti merge.Bineinteles ca o sa reusesti!
Multa bafta! big grin

| Eduard196 a răspuns:

Cauta pe youtube pe doctorul Calin Marginean. Are vreo 9 conferinte iar una din ele e despre obezitate. Si foarte bine ca alegi nutritionist si nu orice tip de doctor. te felicit pentru asta pentru ca ei stiu cel mai bine ce trebuie sa consumam

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

Calin Marginean este un medic care este bolnav psihic. El crede ca se poate trata cancerul doar cu fructe si legume.