| AAnnna a întrebat:

Buna TPU... vreau sa imi spuneti o dieta....care sa ma ajute sa slabes pana la inceputul scoli 10-15 kg.Am 12 ani peste cateva zile fac 13 :)) 1.60 inaltime si 76 kg :(( wowww, nuuu. :((((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| flash30 a răspuns:

Ai 12 ani, esti in crestere, ai nevoie de foarte multe vitamine acum si risti sa devii anemica in urma unui regim alimentar strict.
Iti dau un sfat: fa mai mult sport, nu manca dupa ora 19, la pranz mananca salate, seara ceva usor, renunta la paine.

2 răspunsuri:
| Someoneeene a răspuns:

Scoci la gura, nu mai manca portia pe care o mananca o vaca. Si nu doar dieta, sport, fara sport nu faci nimic. Lasa facebook-ul si du-te, fa doua, trei, sapte zeci de ture de teren, si lasa Mc-ul. Dar poate sa fie si o problema din familie, daca e din familie, nu te obosi, ca nimic nu are efect, slabesti acum 2-3 kg, apoi pui pe tine 3-4. Iti recomand Dukan. Nu incerca sa copiezi stilul american, nu cauta diete, la varsta ta, cauta sport. P.S. Scuze ca sunt dura dar ai nevoie de motivatie. Si nu trebuie sa slabesti doar pana incepe scoala, incearca sa te mentii slaba si in cursul scolii, nu pune pe tine ce ai dat jos. P.P.S. Bea multa apa, ajuta la arderi

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Parerea mea este ca la varsta asta, fiind in crestere, daca te apoci de cura de slabire, iti dai metabolismul peste cap.
Mergi la un endocrinolog si apoi si la un nutritionist. Ai nevoie de ajutor specializat, nu incepi nimic dupa ureche, risti sa ai mari probleme mai tarziu.
Trebuie sa incepi sa faci sport, inot, foarte mult inot, te ajuta sa dai jos, iti intaresti musculatura si te ajta sa te mentii cum trebuie.
Mergi intai la medici si apoi apuca-te de ceva serios, altfel vei avea mai probleme cu sanatatea.
Este posibil sa mostenesti unul dintre parinti sau ai pe cineva in familie ( unchi, matusi, veri, bunici) ce au probleme cu greutatea.
Bafta multa si multa sanatate!