| Liiidiaaa a întrebat:

Vreau să slăbesc într-o lună cel puțin 4 kg.
Sunt fată, am 13 ani, 1.71 înălțime și 64 de kg.
Am căutat pe net diferite sfaturi dar am găsit tot felul de diete cu care poți slăbii 8 kg într-o săpămână, genul acestea de cure.
Poate aș vrea să slăbesc chiar și mai mult dar, vreau neapărat astea 4 kg să le dau jos.
Merg la mare peste o lună și am primit acum o săptămână o pereche de pantaloni scurți care îmi sunt mici și vreau să pot să îi port și eu.
Problema mea este că eu nu mănânc dimineața dar mănânc seara.Nu mă pot abține. Dulciurile le-am exclus total,nici sucuri nu mai beau.
Pâinea nu o mănânc la masă dar o mănânc goală.Nu știu,așa mâncam de mică,imi plăcea painea goală, nu cu salam, nu cu cașcaval sau te miri eu ce.laughing
Altă problemă este că nu știu ce exerciții să fac.Nu am burtă dar am picioarele și șoldurile mai groase,bine,și puțină burtă.
Tot am citit,abdomenele nu te ajută să slăbești dar, după am găsit un alt răspuns cu : Abdomenele sunt cele mai bune!
Deci, pe scurt vreau să mă ajutați cu :
1.Ce să mănânc.
2.Ce fel de exerciții să fac.
3.Socata îngrașă? Mama mea a făcut în casă, nu a pus mult zahăr, jumatate din compoziție.
4.Chestia cu lămâia în apă chiar ajută? Sau cea cu lingurița de miere și scorțișoară?
5.Azi de dimineață am mâncat un păstrăv la grătar, fară piele.Este bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AryennSm a răspuns:

1. Este foarte important sa iei micul dejun! Cauta pe internet si vei gasi o gramada de studii care demonstreaza ca persoanelor care iau micul dejun nu le apare acea ''pofta'' de dulce intre mese, prin urmare nu consuma gustari cu un numar urias de calorii. Poti incerca un iaurt, pe care sa il combini cu fructe sau seminte. Nu numai ca e super delicios, dar e si foarte sanatos, satios si aduce multe vitamine de care organismul are nevoie. Imi place sa mananc dimineata avocado (tai fructul pe jumatate, scot miezul cu furculita si apoi il pisez, pana rezulta o ''crema'', iar apoi intind pe paine) Se mai poate adauga, atunci cand il pisezi, zeama de lamaie, iar atunci cand il servesti mai poti pune rosii pe deasupra. Am auzit ca si humusul e foarte bun pentru cei la dieta, si eu l-am incercat dar nu prea mi-a placut, dar acum depinde de gusturi. Trebuie neaparat sa consumi oua, iar cele fierte sunt cele mai bune. O varianta mai dietetica dar si mai interesanta pentru clasica omleta o reprezinta briosele din oua care au, iti spun din experienta, acelasi gust cu omleta. Uite aici reteta, vei observa ca nu trebuie folosit deloc ulei! http://foodstory.stirileprotv.ro/reteta/briose-din-oua Pentru celelalte mese iti recomand pieptul de pui/curcan la gratar, peste, mazare, fasole. Incearca legumele la gratar ca si garnitura. Ca gustare iti recomand fructe, insa atentie caci nu trebuie sa consumi mai mult de 2-3 fructe pe zi deoarece fructoza (zaharul din fructe) va duce la ingrasare daca este consumat atat de mult. Sa nu cazi in capcana alimentelor pe care scrie ''dietetic'', intrucat multe dintre ele au aproape la fel de multe calorii ca cele normale.
2. Daca ai piciorele si soldurile mai groase, iti recomand mersul pe bicicleta, pe role, alergatul.
3. Orice lucru mancat in cantitati mari duce la ingrasare, iar cand esti la dieta nu trebuie sa te abtii de la orice si sa ai frustrari, orice om care e la dieta isi mai permite (nu zilnic, evident) sa se mai delecteze cu un desert mic.
4. Am auzit ca ajuta, mai ales daca bei acel pahar cu apa calduta cu lamaie dimineata, pe stomacul gol. Eu iau in fiecare dimineata, pe stomacu gol, o lingurita de miere cu propolis care nu numai ca e delicioasa, dar are si numeroase beneficii asupra organismului, poti cauta pe internet si vei gasi.
5.Mai degraba as recomanda acest fel de mancare pentru pranz sau cina. Funda?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2-3 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti maxim 4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Oricum, NU este sănătos să slăbeşti "mai mult de 4 kg într-o lună" :(

Pentru a slăbi SĂNĂTOS 1 kg este NECESARĂ o perioadă de MINIM 1 săptămână!

Intră la linkul următor şi folosim exemplul de acolo - http://www.dietetik.ro/......calculator acolo jos ai o tastă "Următorul pas" - dai click pe ea, te redirecţionează la un formular :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Acolo completezi greutatea la care vrei să ajungi ( spre exemplu 51 de kg, pornind de la cele 58 iniţiale ) şi apoi selectezi 1 săptămână, dai click pe tasta "Actualizează" şi îţi apare ATENŢIONAREA :
"Alegeţi o perioadă mai mare de 7 săptămâni!"

Deci, NU vă mai luaţi după diverse site-uri & metode "miraculoase" de a slăbi!

| raMLesS a răspuns:

Alege de-aici nişte legume, poţi face salată cu ele : http://sfatulparintilor.ro/......anismului/

Alergi 20 minute pe zi şi în ultimele 20 secunde alergi în sprint maxim.

| sunshine28 a răspuns:

Buna. Daca bugetul iti permite mergi la o sala de fitness si apeleaza la un nutritionist.

| Musteata_Radu_2001 a răspuns:

1 mananca numai fructe si legume renunta la grasimi orice care tear ingrasa
2 orice numai sa faci 30-o ora de exercitii pe zi
3 cam da
4 nu ingrasa deoarece contine nutriti si te ajuta sa slabesti
5 nu deaorece chiar daca este fara piele tot ingrasa deaorece pastravul este bogat in grasime indifirent ca e la cuptor sau gratar tot felul