| Anonima3848294 a întrebat:

Buna tuturor.Aceaste intrebari sunt destinate fetelor,dar nu numai.Bun,deci sa ma prezint,practic, astazi este o luna fix de cand am implinit 12 ani(m-am nascut pe 22iulie)si stiu totusi eeca trebuie sa imi cam vina ciclul.Acum sa trec la rugaminti:
1.Va rog sa imi spuneti ce fel de absorbante trebuie sa folosesc cand am ciclu,si in zilele in care nu am(marca, denumirea si culoarea lor)
2.Ce pot sa fac daca imi vine la scoala,adica daca sunt la sport in ora,la un test, afara sau la magazin stant la coada
3.Cum ii pot spune mamei
4.Cum si la cate ori se aplica un absorbant
Si ultima este daca pot purta un absorbant pe mine chiar daca nu am ca sa fiu sigura,si unul in ghiozdan
Puteti sa imi mai dati si alte sfaturi,gen cat e neregulat, cum imi dau seama cand o sa imi vina.
Multumesc si daca imi veti da un raspuns voi alege cel mai bun si voi da fundita
O seara frumoasa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Eu folosesc Always, unele albastre noaptea si in zilele in acre sangerez mai mult, altele roz in restul menstruatiei. Nu este recomandat sa folosesti absorbate in afara menstruatiei. Daca ai secretii foarte abundente, poti folosi Libresse all-day, dar trebuie sa le schimbi des (la 5-6 ore maxim).
2. Nu trebuie sa faci nimic, nu vei sangera la inceput valuri-valuri. Cel mai probabil nici nu iti vei da seama, doar vei gasi, cand mergi la baie, o pata mica de sange pe chilot. O sa dureze minim o zi de la prima pata panba la o sangerare serioasa.
3. Eu i-am spus: mama, am devenit domnisoara (aveam 13 ani si jumatate).
4. Te speli bine pe maini (si pe sub unghii), apoi te speli pe organele geniotale, te clatesti bine, te stergi. DEschizi absorbantul din pachetul lui si il apropii cu partea lipicioasa de chilot, apoi ii fixezi aripioarele. Te speli iarasi bine pe maini. Se schimba la maxim 6 ore, de preferat la 4-5. Daca esti la scoala cand trebuie sa il schimbi, te speli bine pe maini, schimbi absorbantul si apoi, cand ajungi acasa, te speli si te schimbi iarasi.
5. Este incomod sa porti absorbant de pe acum. Si destul de scump. gandeste-te ca trebuie sa il schimbi in medie la 6 ore, deci trebuie sa folosesti 4 pe zi. Tu poti avea prima menstruatie peste 2 ani... Da, poti purta unul in ghiozdan, desi nu prea e necesar. Daca descoperi la scoala aparitia primei menstruatii, poti folosi, pana acasa, un servetel.

Nu prea o sa-ti dai seama cand va aparea prima menstruatie, nici nu trebuie sa iti faci mari griji, nu va fi un eveniment catrastofal. Va incepe intai cu o sangerare minima, vei avea tot timpul sa iti pui absorbant inainte de a te pata vizibil. Menmstruatia poate fi regulata de la inceput sau poate fi, in primii doi ani foarte neregulata.

1 răspuns:
| annempx a răspuns:

Buna!
1. Marca Always (este cea mai cunoscuta si cred ca cea mai buna). Daca iti va curge mult sânge, poarta unul roz pe parcursul zilei si unul albastru pe parcursul noptii. Daca iti va curge mai putin, portocaliu ziua, albastru sau roz noaptea.
2.la inceput nu iti va curge mult deci nu va trebui sa iti faci griji, cand iti va veni regulat o sa stii sa ai un absorbant pus atunci cand esti într-o situatie de genul
3. Cam asa: Am ceva sa-ti spun, etc, etc si dupa: Stii...Mi-a venit ciclul.
4. Un absorbant se schimba la 4-5 maxim 6 ore. Te stergi bine pe mâini, dupa il aplici pe chiloți in partea zonei genitale.

Sper ca ti-am fost de folos, eu am 11 ani si nu mi-a venit (sunt dezvoltată si cred ca o sa-mi vina in curând), dar iti dau sfaturile astea pentru ca am avut un fel de curs despre menstruatie la scoala. Cred ca vei avea si tu daca ai trecut clasa a 5a, nu stiu.