| lily1970 a întrebat:

Am mai trimis azi o intrebare dar nu m-ia mai aparut, oare de ce?
Am 1, 66 inaltime; 80 kg; 39 ani. v-asi ruga frumos daca careva dintre voi stiti vreo reteta pentru a slabi foarte eficienta 'de exemplu vreun regim disociat care a dat rezultate s-au altceva pe termen mai scurt; avand in vedere si varsta care bineanteles ca isi spune si ea cuvantul.In special celulita de pe burta si de pe solduri sa mai dispara; am pornit de la 83, 5kg si am luat pastile pentru slabit in 11 zile dar am renuntat la ele pentru ca m-am simtit rau dupa ele si am ajuns la80 kg si aici am stagnat, desi am renuntat la dulciuri la prajeli, mananc paine de secara foarte putina fara sucuri si de vreo 3saptamani si la cafea am renuntat.
mai fac si ceva exercitii la aparat cu greutati, mai sar coarda destul de bine si acum dar tot degeaba, imi fac griji ca am sa raman asa. va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ales celulita trebuie sa iti spuna ca ai un regim de viata dezastruos, ma refer la mancare si miscare.ananasul proaspat ajuta foarte mult, rupe fibra de colagen(celulita)si ajuta la drenarea limfei.iti trebuie masaje zilnice cu produse pe baza de cafeina(anti-celulita). miscare, miscare si miscare.nu ai sa poti face nimic, dar absolut nimic fara miscare si masaj circular zilnic.pastilele nu sunt indicate, dealtfel nici ceaiurile, vei elimina doar lichidele retinute de corp nu si grasimea din fibra musculara si o sa ai si probleme cu tiroida, asa ca stai linistita.mai bine "plinuta si frumoasa"decat cu cine stie ce fel de afectiuni. evita painea de orice fel, doar integrala(tarate), dar nici asta prea mult, daca nu este facuta in casa, cea din comert are zahar.mananca salata si cruditati, 5 mese pe zi. evita pe cat posibil faina alba, zaharul, indulcitorii pentru ca sunt foarte nocivi, sucurile din comert. mancarea sa nu sufere multe transformari(coacere, fierbere, prajire), cele tip chinezesti din verdeturi si paste de orez dar facute in casa. daca vrei iti trimit cateva retete foarte simple si foarte ieftine si mai ales foarte gustoase.chiar daca ai renuntat la unele lucruri asta nu inseamna ca in 4zile vei vedea efectele, mai intai trebuie o dezintoxicare a organismului si dupa aceea treptat vei pierde din greutate.cu cat mai putin in timp lung cu atat mai bine, pentru ca altfel vei acumula ce ai pierdut intr-un timp foarte scurt. fa miscare, multa miscare, si ceva sport daca poti sau ai posibilitati. daca mergi la sala roaga-l pe antrenor sa iti spuna ce fel de exercitii iti trebuiesc. daca ai probleme de sanatate cele cardio(exercitii in forta, consum mare de energie) trebuiesc reduse.

7 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa reduci numarul caloriilor zilnice si sa nu consumi mai mult comparativ cu efortul depus pentru ca se aduna la cantar.
Trebuie sa bei multe lichide si sa transpiri mult.
Arderile trebuie sa fie cat mai complete pentru a elimina cat mai multe toxine.Incearca sa alergi intr-un teren accidentat sa urci multe scari sa mergi mult pe jos si daca ai bicicleta fa cat mai multi kilometri.Ai foarte mare grija sa nu dai kilometrajul peste cap.

| mioara a răspuns:

Mentinate si mananca fara paine, pana la ora 18 orice dupa aceea cand tie foame bei lapte si ti taie pofta

| Ronin a răspuns:

Pot sa-ti recomand niste produse naturale daca vrei

| larapopa a răspuns:

Este bine ceace faci tu, ca ai renuntat la dulciuri, prajeli, faci sport, dar un lucrur foarte rau pe care l-ai facut este ca ai luat pastile de slabit, ca nu mai slabesti se poate sa fie si de la aceste pastile. Am sa-ti dau un regim foarte bun, putin cam greu, dar daca trec primele 2-3 zile, dupa acea este usor.Este un regim de 13 zile in care vei slabi intre 6-8 kg. Este un regim care se da si la cei bolnavi cu inima, care au nevoie sa dea jos, urgent, cateva kg.
Prima zi si a opta zi: dimineata o cana de ceai, fara zahar, cu 2 felii de pesmet(sau o cafea fara zahar) La pranz: 2 oua fierte, spanac fiert si o rosie. Seara :gratar de pui sau carne de vita cu salata cu lamaie si o lingurita de ul masline
Ziua a 2 a si a 9 a, dimineata:Ceai cu 2 pesmeti(sau cafea fara zahar) Pranzul:un gratar mare si un castronel de salata de fructe(fara banane) Seara :ciorba de zarzavat
Ziua a3 a si a 10 a: dimineata ceai cu pesmet(sau cafea) Pranz:un oua fiert, conopida (sau brocoli)fiarta in apa, o rosie, si o portocala. Seara:2 oua fierte si un gratar mic cu salata(un castronel de salata)
Ziua a 4 a si a 11 a:dimineata :ceai cu pesmet. Pranz:1 oua fiert, un castronel de morcovi fierti, si o bucatica de peste fiert sau la gratar. Seara:salata de fructe cu un castronel de iaurt.
Ziua a 5 a si a 12 a, dimineata:un castronel de morcovi fierti cu putin unt si lamaie. Pranz:o bucata de peste la gratar si o rosie. Seara:un gratar mare si salata de patrunjel cu putina ceapa si lamaie.
Ziua a 6a si a 13 a, dimineata ceai cu pesmet. Pranz :o bucata de pui (piept)fiert sau la gratar si salata. Seara:2 oua fierte si morcovi fierti.
Ziua a 7 a, dimineata ceasca ceai cu un pesmet.Pranz: o bucata de carne la gratar si un fruct. Seara :orice, dar fara paine.Carnea pentru gratar va fi piept de pui sau vita.
Foarte important:un se bea apa in timpul mesei, In cursul zilei se beau 1-2 l de apa.Nu se tine regimul mai mult de 13 zile, se revine la un regim normal de alimentatie, dar daca nu se exagereaza cu mancaruri grase si dulciuri se mai poate slabi 2-3 kg in decurs de 7-10 zile. Succes

| yoanna73 a răspuns:

Regim strict fara paine si suc dulciuri zahar. doap pui si peste legume fructe si apa multa 2l pe zi.

| claudiu89 a răspuns:

Sportul isi arata rezultatele in timp... ceva repede si eficient ii doar operatia. Daca chiar iti propui sa slabesti trebuie sa poti, alergatul intr-adevar ii foarte eficient, o ora in fiecare seara ii excelent, important ii sa nu renunti. Si mai mult... o ora de sport pe zi intr-o saptamana are rezultate mai bune decat 7 ore intr-o zibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un medic nutritionist. Trebuie vazut daca nu suferi de vreo boala apoi ti se va stabili un regim potrivit. Trebuie sa-ti schimbi stilul de viata pentru a ajunge la o greutate normala.