Întrebare recomandată | LyHoney a întrebat:

Buna tuturor :* Ce pot face pentru a putea sa dorm? Fiecare seara e un chin pentru mine sad Si ma trezesc de multe ori. Adorm foarte greu sad Funda! '*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa bei un ceai de tei, sau ceai ''Somn Linistit'',''Antistres'', se gasesc la farmacie sau la plafar.Sau daca vrei ia ceva din plante pentru somn linistit.happy gasesti pe la farmacie..Incearca mai ales cele naturale,din plante, fara reactii adverse.Iar daca nu poti deloc sa adormi nici asa, trebuie sa mergi la medic sa iti prescrie ceva alopat pentru a adormi.
Asculta si muzica relaxanta, citeste, bea si o cana cu lapte inainte de culcare.happy

Sanatate

14 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eu cred ca esti stresat, incearca sa te analizezi bine sa afli ce probleme iti provoaca neliniste (pot fi legate de scoala, familie, iubire, santate, bani orice) si incearca sa iti rezolvi aceasta problema. sau incearca sa te apuci de un sport, te oboseste si si te relaxeaza. renunta la mancaruri grele, bauturi cu cofeina (cola, ceai verde, cafea etc) sau alcool inainte cu cateva ore inainte de merge la culcare. incearca sa faci mai racoare in camera inainte de somn.

| Eastwood a răspuns:

Cred ca esti stresat/a, asculta muzica la casti pana adormi, muzica ar trebui sa te linisteasca!

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Uite niste idei:
- bea niste lapte cald inainte de culcare
- fa dormitorul comfortabil, curat, aerisit, asigura o temperatura optima

| AnonimaOk a răspuns:

- stinge luminile
- respira adanc inainte de somn
- incearca sa iti relaxezi toti muschii
- fa sport, sedentarismul e o cauza a insomniei!
- ia o perna buna
- incearca sa elimini stresul
- nu consuma cafea
- sa nu faci abuz de medicamente
- adopta o alimentatie sanatoasa
- fa o baie calda
- nu dormi langa aparate electrice
Sper ca am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

asta pentru că probabil stai toată ziua, înțeleg e și cald. găsește-ți niște activități în timpul zile, astfel, fiind obosită, adormi imediat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa un dus cald, daca nu merge, uita-te la un film ca adormi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea lapte cald sau ceai de tei inainte de culcare si nu consuma bauturi ce contin cofeina dupa ora 12.

| kathy83 a răspuns:

Nu consuma cafea sau ceaiuri cofeinizate dupa ora 12. Iesi la o plimbare, dupa se se lasa racoarea. Uitatul la filme si cartile nu functioneaza (cel putin la mine). Cand te asezi in pat adu-ti aminte de un vis pe care vrei sa-l continui sau gandeste-te la un loc in care te-ai simti bine, construieste-l in minte, admira-l (la mine merge daca ma gandesc la o insula cu nisip alb, in mijlocul unui ocean albastru si linistit). Daca nu adormi, renunta se te mai chinu sa adormi la comanda. Nu toti oamenii au nevoie de 8 ore de somn pe zi ca sa se simta odihniti. http://www.eva.ro/......32359.html

| LyHoney explică:

Va multumesc tuturor!

| Neagu_Gabriela_1995 a răspuns:

Asculta seara in casti meditatii care te vor relaxa. De exemplu: '' Meditatie pentru relaxare a corpului si a mintii": https://www.youtube.com/watch?v=seSEpuN1MxI sau ''Meditatie pentru fericire" https://www.youtube.com/watch?v=xPrnbVlKFhM.Se gasesc foarte multe pe youtube.

| carlakzp a răspuns:

Incearca ceaiuri speciale pentru insomnii, si daca nici asta nu merge, fa o vizita la doctor care probabil iti va prescrie medicamente speciale :*

| filis972 a răspuns:

Evita cafeaua, si in fiecare dimineata trezeste-te 7-8, si nu sta toata ziua, epuizeaza-ti corpul, fa treaba si o sa vezi ca vei putea sa dormi. Succes happy

| Olteanu_Robert-Constantin_1995 a răspuns:

Mananca usturoi. Iti va scadea tensiunea, in acest mod vei reusi sa adormi mult mai usor. happy

| LoreGum11 a răspuns:

Salut!
Si eu am din cand in cand probleme ca si ale tale, stiu cum e. Iti recomand sa bei un ceai de tei sau niste lapte cald seara! Nu manca seara, la ore tarzii pentru ca vei visa urat! Incearca sa te gandesti la ceva ce iti place! Te va ajuta foarte mult, pe mine ma ajuta!
Somn usor!laughing