| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor...de la un timp de vreme am niste dureri ingrozitoare la stomac...de fapt am un inceput de gastrita, dar nu stiu ce sa mai iau ca sa nu ma mai doara asa tare, ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gastrita nu se trateaza dupa ureche, tinand cont ca e o boala destul de grava, care tratata incorect se cronicizeaza si poate evolua, lent, spre cancer gastric.
Trebuie sa te vada un gastroenterolog. Pentru un inceput de gastrita se recomanda pe langa 1-2 antiacide din clase diferite si scheme complexe si stricte de antibioterapie pentru a eradica infectia cu H. Pylori, responsabila de multe dintre cazurile de gastrita.

Abh
| Abh a răspuns:

Ori nu tii regimul alimentar care este foarte important in bolile stomacului, ori ai o infectie cu Helicobacter Pilori si pana nu iei antibiotic sa distrugi bacteria respectiva, nu vei avea nici o ameliorare. Du-te inapoi la control la medicul care ti-a scris tratamentul initial.

soothe
| soothe a răspuns:

E primavara! Toate ulcere infloresc acum. Pana mergi la medic, un ceai de lemn dulce te poate ajuta sau niste antiacide daca vrei medicamente. Evita sa mananci carne dimineata si seara. Mai poti incerca o cura cu propolis (50 de picaturi intr-un sfert de pahar cu apa) pe stomacul gol cu 30 minute inainte de masa. Maseaza-ti foarte ferm punctul St36 care se gaseste la o palma sub rotula si la un lat de deget lateral de tibie.

cami
| cami a răspuns:

Tine si tu cont de regimul alimentar, si nu te mai supara.

| EUSIATIT a răspuns:

Sincer nu te sfatuiesc sa iei medicam fara prescriptioe dar daca tot vrei mie mi a recomandar mediculo OMERAN dar stii sigur ce diagnostic ai?

| sudoru54 a răspuns:

Se poate face tratament foarte bun pentru helicobacter pylori(esofagita ulcer gastrita cancer in orice zona a tractului digestiv, multi ajung la astfel de complicatii din pacate), este naturist, fara efectele secundare ale antibioticelor, antibioticele in multe cazuri distrug flora stomacala nu doar aceasta bacterie si astfel se slabeste sistemul imunitar. Este o combinatie intre colostrum, mastic gum si broccoli sprouts-sulforaphane...tatal meu a incercat antibioticele si i-au facut mai rau decat era, de o luna ia combinatia asta si nu mai are nici o problema cu stomacul sau cu mersul la baie, nu se mai plange de arsuri pe piept de balonari. i-am luat de pe olx.ro se numeste "Tratament Natural Eficient pentru infectia Helicobacter Pylori". Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Medicul mi-a spus doar ca am un inceput de gastrita si mi-a dat sa iau niste medicamente, dar nu au dat nici un rezultatcrying...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Medicul mi-a spus doar ca am un inceput de gastrita, si mi-a dat niste medicamente, dar nu au dat nici un rezultat...crying