| dhgrufgyrjk a întrebat:

Buna tuturor, in special fetelor. Imi puteti spune mai cu amanunte despre ciclul menstrual la o femeie, si plus la asta, eu am 14 jumate si inca nu am ciclu, e ceva rau?
P. S. si daca imi vine ciclul, cum ma poate anunta, sa zicem, corpul despre asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Onutzyk a răspuns:

Pai, ar fi trebuit sa-ti vina thinking
Daca, totusi nu`ti vine pana la 16 ani, du`te la ginecolog.
Prin apropierea acestuia, ar trebui sa ai urmatoarele simptome:
Simptome fizice:

-umflarea si sensibilitatea sanilor

-retentia de lichide, balonarea, cresterea in greutate

-schimbari ale tranzitului intestinal

-acneea (cosurile)

-scurgeri ale sanilor la apasarea sanilor sau a mameloanelor (orice scurgere neprovocata de aceste manevre ar trebui sa fie evaluata de un medic)

-pofta de mancare exagerata (mai ales pentru dulciuri sau mancaruri sarate)

-schimbari ale ritmului nictemeral (al somnului)

-oboseala, lipsa de energie

-scaderea libidoului

-durerea mai ales de cap, ale sanilor, ale muschilor si articulatiilor, de spate (mai ales in regiunea inferioara imediat inaintea primei zile de ciclu menstrual).

Simptome comportamentale:

-agresivitatea

-atitudine retrasa fata de familie si prieteni.

Simptome emotionale:

-depresie, tristete, deznadejde

-furie, iritabilitate

-anxietate

-schimbari de dispozitie

-incapacitate de concentrare, scaderea atentiei.

Prin definitie, sindromul premenstrual apare in perioada luteala (intre ovulatie si debutul sangerarilor menstruale). Acestea pot apare pe intreaga perioada descrisa mai sus sau doar pentru o scurta perioada de timp in perioada de ovulatie sau in zilele imediate dinaintea menstrei. Femeia observa ca severitatea si modul de aparitie a simptomelor variaza de la o luna la alta si ca acestea apar sau dispar fara o cauza clara.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia este o sangerare vaginala de 2-7 zile care apare la intervale constante. Ciclul menstrual este intervalul cuprins intre prima zi a unei menstruatii si ultima zi inaintea menstruatiei urmatoare si are, in medie, 28 de zile.
Prima menstruatie poate aparea pana la 16 ani fara ca asta sa fie o problema. Nu vei fi anuntata in nici un fel, intr-o zi ai sa gasesti o pata de sange pe chilot.

| Onutzyk a răspuns:

Ms mult de fundita.
Si mai era ceva. Simptomele difera de la fata la fata. Eu, de exemplu, nu am simtit NIMIC atunci cand mi-a venitwinking

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Mai simplu ar fi sa dai o cautare pe google vei gasi destul de multe raspunsuri dar si imagini despre ovulatie etc.

| Girl_5668 a răspuns:

Mie mi-a venit la 15 ani prima data. o sa-ti vina si tie curand nu te speria.pai ciclul menstrual iti vine in fiecare luna dar la inceput s-ar putea sa nu fie regulat sa-ti vina odata la 2 sau 3 luni sau de mai multe ori pe luna. vorbeste cu mama ta sau o matusa ceva.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut sex?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt baiat, nu sunt prea informat despre asta dar iti pot spune SIGUR ca nu e nici o problema ca nu ti-a inca ciclul.La unele vine mai devreme, la altele mai tarziu.Ar fii bine sa vorbesti cu mama ta despre asta. Ea iti poate explica tot ce e nevoie sa stii.

| zaharbrun a răspuns:

Nu e ceva rau ca nu ai pana varsta asta menstruatie si crede-ma ca o sa te saturi de ea cand o sa ai ...despre ciclul mesntrual el vine odata la 28 de zile normal daca este regulat prima oara o sa ai cam 8-9 zile si s-ar putea sa ai niste dureri de burta, spate sau cap inainte, in timpul ciclului sau dupa depinde de fiecare organsim

| AleShHa a răspuns:

Nu este nimic rau daca nu ti-a venit menstongue
Depinde de corpul fiecarui persoane mens vine la fetele dezvoltate intelegi!big grin

Si dupa cate stiu cand mens iti vine pentru prima data cu cateva zile in ainte de mens iti curge o chestie maro urat mirositoare[scuze exprimarea] happy sper ca ti-am fost de mare ajutor:*

fundita

| Pisi_3377 a răspuns:

Buna! Ciclul menstrual nu e acelasi lucru cu perioada aceea de cateva zile in care trebuie sa porti un absorbant sau sa folosesti un tampon! Ciclul menstrual dureaza 28 de zile timp in care corpul se pregateste pentru o eventuala sarcina.Acele cateva zile in care sangerezi(desi e impropriu spus pentru ca numai o cant f mica e sange)se numeste menstruatie! Nu e nimic anormal! Eu am avut prima menstruatie la 15 ani jumate! Si cunosc fete care au avut de la 17 si chiar 18! Prima data ne ia cam pe toate prin surprindere, dar dupa cateva dati o sa sesizezi singura simptome(dureri de spate, cap, burta in special, iti apar diferite p fata)depinde de la femeie la femeie! Sper ca te-am putut ajuta cu ceva!