| Vasile123456789 a întrebat:

Locuiesc la sat si sunt foarte gras 1.72 m si 85 kg.Iar de curand mi-am luat banda de alergat si am facut 3 zile cate 30 minute si apoi am avut febra(nu febra musculara).
As vrea sa stiu cat timp e bine sa fac pe samptamana.
Si mai vreau sa stiu in ce consta o alimentatie sanatoasa.va rog ajutati-ma, caci imi urasc trupul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Stai linisttit ca nu esti foarte gras
Poti sa alergi pe banda in jur de jumatate de ora si daca mai doresti dupa cateva zile sa mai adaugi cateva minute, febra musculara o sa iti treaba daca faci in fiecare zi miscare pe banda, dar acum depinde de organismul tau, poti sa faci cam 5 zile pe saptamana cu pauza in weekend.
O alimentatie sanatoasa consta in fructe, legume, seminte ( in, canepa, susan, etc).
Fara dulciuri, fara mancare tip fast-food, fara prajeli si fara carne grasa, te preferat carnea de curcan si in special carnea de peste ( nu are colesterol si are multe vitamine benefice organismului), paine daca vrei sa consumi, te-as sfatui paine neagra.
Sa ai 3 mese principale la ore cat de cat fixe in fiecare zi, dimineata sa fie ce mai bogata, iar seara cea mai slaba ( salata, ton, ton cu salata), si 2 mese gustari ( un mar, o banana, un fruct in special cam la 2-3 ore dupa masa principala, dar doar pana la cea de seara, ca dupa masa de seara nu mai este indicat sa consumi altceva decat apa si ceai indulcit cu miere).
Si multe lichide in special apa ( mai ales ca faci miscare)

| Vi003 a răspuns:

Vasile, ai o parere proasta despre tine si daca tu gandesti asa, ce sa le mai ceri altora? La sat e de lucru si, ca sa ai forta, trebuie sa mananci. Sunt sigur ca nu muti muntii din loc, dar asta ti-e constructia. Semeni cu parintii tai si daca ei sunt trupesi, tu n-ai cum sa fii slabanog. Incearca sa nu mai mananci dupa 5-6 seara, alearga prin curte, fa-ti un sac de box din paie si loveste-l zilnic, de cate ori poti. Acum, ca se taie porcii, e cam greu sa-ti iei soriciul de la gura, mananca putin, fara paine si mai des, cam la 3-4 ore si fa miscare, du-te pe deal, fa tractiuni pe creanga vreunui copac, gasesti tu metode ca sa transpiri. Nu pari genul care sa manance 3 frunze de salata cu morcov ras, fii cumpatat in felul tau de a fi, gandeste pozitiv si-ai sa vezi ca o sa fie bine. Mananca totusi o gura de sorici si pentru mine, ca mi-am facut o pofta...;

| rox13yy a răspuns:

Nu e mai bine sa iesi la alergat in aer liber? Eu una ador alergatul in aer liber. Evita sucurile cu acid, prajelile, dulciurile, painea etc Iar febra nu are treaba cu alergatul, probabil ai facut de la altceva febra.Alearga cat poti, incepe cu mai putin la inceput iar cu timpul maresti durata.Eu inca tin minte cand am inceput sa alerg, alergam dupa stalpi laughing) 2 stalpi alergati si unul la pas, apoi am avansat pana am reusit sa alerg fara opriri.Dar totul incetul si cu multa rabdare.