| ana29583 a întrebat:

Buna, urmez de 4 luni contraceptive si pana acum imi venea strict ciclul în a 3-a zi de pauză, luna aceasta insa am luat 19 pastile din 21 și deja e a 4-a zi si inca nu a venit, sunt motive sa ma îngrijorez? (Menționez ca in aceasta luna am avut un singur contact sexual si cu ejaculare in afara) pot fi insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Avand in vedere ca ai omis doua pastile foarte importante, este normal sa ai dereglari. In primul rand ca oricum nu a venit ziua in care trebuia sa apara menstra (3+2 = 5), iar dupa o asemenea nebunie ca omiterea pastilelor cu hormoni pot aparea dereglari foarte serioase. Discuat cu ginecologul tau, e foarte foarte ciudat ca ti-a permis sa intrerupi dupa 19 pastile, e periculos si nu are absolut nici o logica

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca toate acele 19 pastile AC care au fost folosite au fost administrate corect, conform indicatiilor prevazute in prospectul de utilizare, adica zilnic la aceeasi ora, in acel caz formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 99, 5%. Este absolut aberant si de neinteles ca si in acest caz sa nu-i permiti iubitului sa ejaculeze in vagin pentru ca in sfarsit se simta si el satisfacut? Este de asemenea specificat in prospect, ca menstruatia poate sa porneasca in oricare din cele 7 zile de pauza. De asemenea este posibil ca dupa folosirea mai multor folii/blistere cu AC, adica mai multe cicluri, sangerarea menstruala sa fie extrem de slaba cantitativ, sa dureze 1 maxim 2 zile, sau chiar sa LIPSEASCA COMPLET, sa nu se mai produca deloc. Multa sanatate!