| ooanaa a întrebat:

va rog frumos sa ma ajutati si pe mine la interpretarea rezultatelor la Testul Papanicolau.
Rezultatele la majoritatea celulelor si modificarilor au fost ca nu sunt prezente anomalii, mi-a atras atentia doar urmatoarele:
- Modificari celulare reactive asociate cu: Inflamatia DA,
-Anomalii ale celulelor epiteliale: NU,
- Recomandare: De urmarit evolutia: citologic: DA
-Descriere citologica:Frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile. Frecvente celule endocervicale. Modificari celulare reactive.
In rest a fost "NU" la toate.
E de bine sau de rau?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este de bine. Ai o infectie nu foarte grava, care se poate trata. Mergi la ginecologul care ti-a recomandat testul pentru tratament. Nu ai leziuni ingrijoratoare.

Abh
| Abh a răspuns:

Ai o inflamatie data probabil de o infectie vaginala. Fa un examen de secretie si o cultura din secretie.