| anonim_4396 a întrebat:

Buna va rog mult da-ti-mi un sfat cum sa scap de candida veginala.Am fost la ginecolog si am urmat un tratament cu Canesten.Gynofort si Colposeptime dar degeaba... a zis ca mai am dar nu chiar asa...si mi-a dat Clotrimazol care nu l-am luat inca(ovule). Va multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa urmezi tratamentul indicat exact asa cum ti l-a dat fiindca altfel risti sa se cronicizeze infectia si sa nu mai scapi niciodata de ea. Daca ai o astfel de infectie, trebuie sa te duci la medic lunar macar 6 luni pentru recoltare si indicatii de tratament, tratament pe care sa-l urmezi cu strictete. tratamentul este destul de complex, include pastile, ovule, creme externe, ovule, toate folosite dupa anumite scheme, macar 2 saptamani. In plus, trebuie sa-ti tratezi si partenerul sexual, sa folositi prezervativ macar pe durata tratamentului si inca o saptamana dupa aceea, sa fierbi prosoapele, chilotii, lenjeria de pat dupa fiecare folosire (trebuie sa schimbi lenjeria de pat zilnic, iar prosoapele de doua-trei ori pe zi, in functie de cate dusuri faci si sa le speli la 95 de grade sau sa le fierbi).

| ioana17bebe a răspuns:

Ovulele sunt cele mai bune, zic eu, si eu am avut aceeas problema si sunt insarcinata, medicul mi le. a prescris...si si.au facut efectulle poti incerca si nu costa mai mult decat celelalte medicamente ce le.ai luat.costa vreo 10 lei si ceva.multa sanatate iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna am secretie ce pot sa fac

| tria a răspuns:

Ovulele trebuie sa le iei si incearca si crema clotrimazol