| Qwertyuiopasdfghjkl2 a întrebat:

Vreau sa îmi pun aparat dentar, am aproape 16 ani. Am fost la un control la ortodont acum 2 ani dar nu am vrut sa îmi pun atunci și a spus ca as avea nevoie și pentru îndreptarea dinților și pentru îndreptarea mușcăturii pe ambele arcade.
Întrebarea mea este dacă îmi pot pune doar in partea de sus, pentru ca as vrea doar sa îmi îndrept dinții, mușcătura nu ma deranjează. Și as vrea un aparat dentar cât mai estetic, dacă aveți recomandări in afara de cel clasic de metal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am fost la un control la ortodont acum 2 ani "

eu zic să mai mergi la incă unul acum

| iuiflori a răspuns:

Pai spune-i ortodont-ului ca doresti doar pentru îndreptarea dinților, desi mai bine poti pentru ambele o perioadă și sti că ai scapat.
si da exista si aparate estetice dar conta destul de mult
vezi daca este posibil sa potri un aparat doar noaptea