| IAmAGreatPotato a întrebat:

Vreau sa încep prin a spune ca am scolioza si port un corset si fac exercitii pentru remediere. Nu stiu daca are sau nu legatura dar ma gandeam ca ar fi potrivit sa mentionez si asta. Astazi am cazut destul de urât pe gheata adica de la cam jumatate de metru. Am cazut in şezut şi dupa pentru ca am avut dureri măricele am mers acasă. Eu purtam corset in momentul respectiv. Nu am dureri de spate, doar de şezut atunci merg sau ma mişc, dar ce ma sperie pe mine este faptul ca am dureri mari de cap, de cate ori am incercat sa stau in picioare abia ma tineam dreapta din cauza ametelei enorme. Si nici nu pot sa intorc capul in partea dreapta sau sa l dau pe spate deaorece simt o durere mare, desi eu cred ca sunt doar cativa muschi care s-au intins de la impactul cu solul. Credeti ca ar putea fi ceva serios? La doctor nu vreau sa ma duc deoarece cel mai probabil imi va da un paracetamol si ma va trimite inapoi acasa, iar eu nu sunt o împătimită a spitalelor. Va rog frumos daca vreti sa faceti glume sa nu va pierdeti timpul degeaba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Durerile tale de cap si ameteli enorme nu par sa aiba nimic cu corsetul si scolioza. Si nici de paracetamol nu e vorba (ai putea lua, pana una alta, doua de 500 mg max de trei ori pe zi sa mai potolesti durerile enorme pe moment). Dar poate fi o leziune mai mare sau mai mica la cap. Si pentru asta poate e nevoie chiar de un neurolog, nu de TPU. Impatimit al spitalelor nu prea e nimeni, dar poate ar fi o idee sa elimini aceasta suspiciune. Un doctor te trimite acasa daca in baza experientei (sau lipsei de experienta) si a examinarii decide ca esti afara de pericol.
Sanatate!