| Giuly_3112 a întrebat:

happy Vreau sa ma ajutati cu ceva: sunt racita sad imi e nasul infundat tot timpul. "ma gadila nasul" incep sa lacrimez si tusesc pfff sad ce imi recomandati? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Iti recomand Fervex plicuri cate 1plic de 3 ori pe zi( are Paracetamol, Vitamina C, Efedrina care desfunda nasul). Nu ar fi rau sa faci si inhalatii cu ceai de musetel in care picuri Inhalant.

12 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Paracetamol sinus, pune in nas picaturi cu apa sarata(o ceasca apa + o lingurita sare).

| arrriadna a răspuns:

Un nurofen raceala si gripa. Pt nas si sinusuri apa cu sare (o linguritza cu varf de sare a o cescutza de apa)- cele mai zdravene picaturi de nas, fiindca te si desfunda dar si vindeca sinuzitele. Pt tuse. Depinde! Daca ai doar amigdalele iritate e bun un tantum verde (eu folosesc d-ala pentru copii- are efect si e mai placut). Daca te deranjeaza laringele (te ustura in tot gatul) ia niste "bioparox" e un antibiotic cu efect local. Curata laringele. Daca ajungi sa nu mai poti vorbi, asta te rezolba in 2 zile. Vezi ca te va face sa dai niste "flegmoane" oribile (curata perfect laringele). E mai scump decat tantum verde si strepsils dar un tub te tine aproape un an. Daca te "gadila in nas"= esti la inceputul racelii. Precizare anti "fervex". Pe langa paracetamol are o multime de chimicale al caror efect e doar gustul ala oribil. La o adica, e mai sanatos un paracetamol-sinus sau o aspirina.

| Cσσкiє a răspuns:

Bună! Am 12 ani dar, având o imunitate scăzută, vă daţi seama că m`am îmbolnăvit foarte des. Pentru tuse poţi încerca Hexoral Spray. E 25 lei / bucata, dar e eficient. Poate fi conbinat cu Fervex sau Coldrex, Plantusin este de asemenea excelent pentru tuse, favorizează expectoraţia şi este şi un antiseptic al căilor respiratorii. Este un sirop natural de tuse, vă puteţi da seama după nume. O zi bună şi, mai ales, însănătoşire grabnică!

| Cleona a răspuns:

Si eu am fost racita rau acum vreo 2 luni, pai mai linisteste-te, mai bea si uh ceai, si incearca sa ai caldura in camera...

| ΔH a răspuns:

Fai niste inhalatii, apoi foloseste niste picaturi pentru nas...
pentru gat poti folosii strepsils... nu mai stiu de care. este un singur model de strepsils bun, restul sunt petarde, dar se descurca tipa de la farmacie sa-ti dea pe-ala-l bun.

Dupa ce faci astea, o sa incepi sa te simti mai bine.
bafta!

| doar.eu a răspuns:

Si eu m-am racit si imi curge nasul si lacrimez de numa!
Iti recomand sa iei Olynth sau Bixtonim(dar nu folosit prea des) si, pe langa astea mai ia un Fervex sau un Coldrex.Bea multe lichide (preferabil mult ceai) si odihneste-te cat mai mult.
Sper sa iti revii! big hug

| elvisedy a răspuns:

Aloe first este foarte bun-elvisedy

| TheToxicNightmare a răspuns:

Picaturi pentru nas, ceai, Fervex daca ai auzit de el, Strepsils daca ai auzi si de asta, si sa stai mult in pat sa transpiri.Succes!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aspirin plus. Am luat astazi de la farmacie, si intr-adevar mi s-a parut foarte bunwinking. Ai putea sa mai iei panadol sau nurofen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun medicament: doctorul

| Lumynyzza a răspuns:

Si eu am patit asta si am luat fervex de la farmacie sau modafen

| poluarect a răspuns:

Aspirina saracului, baga mare.