| passenger a întrebat:

Vreau sa-mi iau o catelusa bichon maltez si intrebarea mea este urmatoarea: Am inteles ca si catelele au ciclu menstrual,dar la cat timp ii vine? O data pe luna?
Este complicat sa ai o femela, in loc de mascul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pure9 a răspuns:

Hei, am si eu un bichon havanez fetitabig grin ciclul le vine odata la 6 luni adica de 2 ori pe an si tine cam o saptamana 2 maxim. Se gasesc si un fel de absorbante pentru ele care se pun intr-un fel de pampers dar a mea nu suporta straight face desi o iubesc parca tot mai bine era un baiat, nu sunt atatea complicatii pentru ca in plus fetele trebuie sa le dai la pui macar odata sau daca nu sa le sterilizezi pentru ca pot face tot felul de chestii nasoale. Cu baiatul e cel mai simplu, acum ce vrei tu big grin

2 răspunsuri:
| simiy a răspuns:

Trebuie sa ai la fel de multa grija de ei chiar daca e mascul sau femela. Femela nu are ciclu menstrual ca oamenii, ea sangereaza putin cand e in calduri in jur de 7-10 zile. Daca are pui dupa nastere mai sangereaza cateva zile, atat. Si eu am o catelusa bishon frise si cred ca e o alegere foarte buna un bishon cand vrei un animal de companie, sunt foarte dragastosi si invata foarte repede.

| Vlădăianu_Cati_1966 a răspuns:

Si eu am o cățelușă bichon. Luna trecuta a avut ciclul de pe 5 până pe 15 acum îi vine tocmai în Mai.