| laryssutzadlc a întrebat:

Vreau sa va intreb ce tratamente stiti pentru caderea parului? Imi cade parul ingrozitor de mult.De la alimentatie nu e sigur, pentru ca nu mananc chipsuri sau de la fast food, beau saptamanal cam 2 litri si ceva de lapte, manac iaurturi in fiecare zi, fructe la fel, zilnic... Nu folosesc placa sau ondulatorul decat ocazional, f rar. de vopsit il vopsesc cam o data pe an sau maxim de doua ori. Si nici nu mi l'am decolorat vreodata. Si chiar nu stiu de ce imi cade parul.Am nevoie de sfaturi din proprie experienta va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Buna! Caderea parului poate fi cauzata si de anumite afectiuni, motiv pentru care iti recomand sa mergi la medic pentru consult si investigatii. Daca nu e nicio problema de sanatate, un tratament pe baza de vitamine si sampoane/lotiuni, care ajuta la regenerarea parului, iti vor fi utile. Mai multe detalii despre cauzele caderii parului gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/alopecia-sau-caderea-paruluicalvitia

2 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Poate fi de la stres, lipsa de vitamine si minerale. Scurteaza parul, fa niste analize si cere medicului sa-ti recomande vitamine pentru par.In plus fa-ti saptamanal o masca cu drojdie de bere dizolvata in zeama de limes.Amesteca compozitia cu un galbenus de ou eco.Stai cu ea aprox 1 ora apoi clateste parul cu un sampon usor, fara parabeni!

| andrul a răspuns:

Incearca un amestec de tinctura de urzica cu tinctura de ardei iute.E foarte buna si are efecte de la prima aplicare.Le amesteci pe cele 2 s i pui in cap apoi le tii cateva ore.La inceput te vor manca putin ochii de la ardeiul iute dar dup-aia treece.happy