| ColorfulRainbow a întrebat:

Buna happy.
Vreau sa va intreb ceva.
Acum sunt racita, am nasul infundat si sunt ragusita, tusesc.
Maine dimineata am repetitie de dans si nu stiu ce sa fac. Sa ma duc? worried
Nu as vrea sa lipsesc si sa nu stiu pasii noi invatati.
Azi o sa mai iau medicamente, o sa beau ceai...
Voi ce parere aveti, sa ma duc?

Si poate imi puteti recomanda niste metode folositoare sa scap mai repede de raceala.
Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| angeltyo a răspuns:

E greu cu raceala. Deocamdata, incearca sa iei medicamente. Nurofen, fervex, eventual un paracetamol daca ai febra. Si ceaiuri, da, multe ceaiuri. Odata am racit rau de tot si am baut incontinuu 6 cani de ceai fierbinte. 6! Si a doua zi eram ca noua. Stai in pat, nu te du afara deocamdata. Maine o sa vezi cum te simti. Daca nu mai ai nasul infundat, nu mai tusesti si nu te mai simti chiar asa de rau ca la inceput, avand in vedere ca e foarte important pentru tine, eu zic sa te duci. Dar, daca inca te simti rau si nu te simti in stare, nu risca! Mai bine lipsesti o ora, si apoi te faci bine decat sa nu lipsesti o data si apoi sa stai la pat si sa lipsesti mult mai mult.

9 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Imi este greu sa iti recomand medicamente.
Cel mai bine este sa bei ceai cel putin o cana pe ora (si mai bine una la 40 de minute); ceai din codita soricelului care lucreaza bine la fete, cu lamaie, fireste.
Compot de pere, daca se gasesc, in care pui la fiert o jumatate de mandarina cu coaja cu tot, si jumatate de lingurita de samburi de caise. Daca nu gasesti pere si samburi de caise (uscati) cumpara niste dulceata de pere si foloseste doar siropul la indulcirea ceaiului. Nu manca de loc paine, aluaturi, duciuri in exces (in afara de siropul de la dulceata de pere) sau lapte si produse lactate. Fa inhalatii cu inhalant de la farmacie.
Cred ca ai sa te poti duce la dans! Succes.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu zic sa astepti pana maine sa vezi cum te simti big grin Daca nu o sa iti fie rau mai bine te duciwinkingCa nu e prea bine sa pierzi pasii noi big grin
Incearca sa bei act imi mult ceai cu lamaie big grin Si pune-o pe mama ta sa mearga la farmacie sa iti cumpere ceva pentru racealawinking
Multa sanatate!kiss

| antonia09 a răspuns:

Cel mai bine stai in casa, de obicei orice raceala dureaza intre 5-7 zile. Suna-ti medicul de familie si spune-i in ce stadiu esti si iti va recomanda ce trebuie sa faci. Daca nu se rezolva de la sine mergi imediat la medic.
Ceaiurile trebuie sa le bei cu miere si lamaie, cat mai ferbinti posibil. Aeriseste-ti camera cel putin 30 min de 2 ori pe zi.
Multa sanatate.

| Baiaaanca a răspuns:

Nu prea stiu metode cum sa scapi de raceala doar medicamente, ceiuri etc.
daca maine dimineata te vei simti mai bine poti sa mergi, dar daca tot asa rau te simti, iti recomand sa nu te duci. o sa ti se agraveze raceala.nici pe noi la scoala nu ne lasa profa sa facem sport daca suntem raciti. Iar in caz ca nu vei merge si restul colegilor tai invata pasi noi de dans. poti sa rogi o colega/coleg sa ti`i aratehappy

| ḭṆḠḕṙḀṠ a răspuns:

Imi pare rau pentru tine dar mai intai fate bine si apoi du-te la dans

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufla nasul, nu mai vorbi(si nici sa nu scrii), sa nu tusesti! si in special DU-TE...la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cancer!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imcarcate cu pastile si mergi laughingrolling on the floorlaughingrolling on the floor

| ZuZy_2357 a răspuns:

In primul rand creda ca... oh go on l-as-o moarta ai zis ca ai repetitii la dansuri nu la un grup vocal, sau nu esti solista sa te poata deranja.Nu esti racita la picioare sa nu poti dansa... Deci mergi. Si in privinta racelii stai cu picioarele in apa fierbinte si in apa pui un pumn de sarewinking