| alexandrutza12345678 a întrebat:

vreau sa va intreb cu ce sa ma dau sa nu mai imi curga sange din gingie si sa dispara negru de pe dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Curatarea dintilor negri se face foarte bine la medicul stomatolog. Dispare negreala pe viata.

| PeFuga a răspuns (pentru mira):

Dispare negreala si atat. Daca in continuare nu te speli pe dinti, apare alta negreala...

| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa te dai cu nimic pe dinti, doar sa te speli normal si corect cu pasta de dinti si periuta.
Cat despre sangerare, posibil sa fie vorba de o gingivita, iar in cazul asta trebuei sa vezi un stomatolog.

| PeFuga a răspuns (pentru Violleta2022):

Atat tartrul cat si anumite coloratii nu pot fi indepartate cu periuta si pasta, ci doar prin curatare profesionala la dentist.

| PeFuga a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru sangerari gingivale foloseste pasta de dinti cu clorhexidina. In farmacie este Elgydium (varianta anti-placa). De asemenea si apa de gura Eludril este recomandata de parodontolog pentru reducerea inflamatiei gingivale. Dar, atentie, dupa 7-10 zile de tratament acasa cu aceste produse, mergi la dentist pentru o consultatie de specialitate daca persista simptomele. Problemele patrodontale netinute sub control pot duce in timp la pierderea dintilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la dentist in primul rand. Sangerarea gingiei poate fi cauzata de diverse boli si doar dentistul iti poate face recomandarea corecta

| PeFuga a răspuns:

Tartrul si coloratiile de pe dinti nu pot fi indepartate acasa prin periaj, oricat ai insista. Mergi la dentist si fa o curatare profesionala a danturii. Dupa aceea pornesti de la zero, adica faci tot posibilul sa pastrezi dintii curati. Atentie mare. Nu este vorba aici doar de aspectul estetic ci si de sanatatea danturii tale! Depunerile de piatra inseamna bacterii, care favorizeaza problemele parodontale. Acestea pot duce la pierderea dintilor in timp. Nu te juca, pentru ca mai tarziu o sa plangi cand o sa afli preturile pentru implanturi...

| Dontsaygoodbye a răspuns:

Mergi la dentist.