| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu un sfat de la un medic daca este pe aici, Am si eu o problema cu parul meu, am 15 ani, sunt baiat si de ceva vreme in cad aproximativ 5-10 fire de par pe zi ( din partea frontala a capului) si daca o tin tot asa cam intr'un an raman chel pentru ca m-a streseaza foarte mult gandul asta sa raman fara par de pe la 16 ani. a si vreau sa precizez ca m-a dau cu fixativ, gel, spuma de prin clasa a 5-6, si acum am ajuns sa-mi para rau pentru ce faceam, acum de cand am observat ca imi cad fire de par zilnic nu o mai fac, este normal la varsta asta sa cada parul si apoi sa se regenereze, sau nu o sa mai creasca la loc? dati-mi niste solutii, sfaturi., tratamente naturiste, etc. pentru ca sunt foarte stresat si toata ziua am inceput sa ma gandesc la treaba asta. multumesc de intelegere!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holocaust a răspuns:

Si eu am aceiasi varsta.Ma gandesc ca un mare factor poate fi stresul, presupunand ca esti la liceu si sti cum e.Un alt factor poate fi cauzat din cauza produselor alora pe care le-ai folosit.Ar fi bine sa le reduci, desi nu prea cred ca e de la ele.In medie, ne cad in jur de 100 de fire de par pe zi.maxim.Asta la fete, dar si la baieti presupun ca e la fel.De regenerat, se regenereaza, nu-ti face griji.Incearca sa consumi de exemplu, alune. Ajuta parul.
Bafta!

5 răspunsuri:
| babzibazatu a răspuns:

In mod normal, unui om ii cad pana la 80 de fire de par pe zi. Dar stai linistit, in cam 1 saptamana iti creste la loc, astfel incat nici nu-ti dai seama ca ti-a cazut. Daca-ti faci un stres din asta, ai grija ca stresul poate cauza caderea parului, deci vezi ca si asta e un factor.
Si faza cu regeneratul, parul se regenereaza (adica creste la loc). Doar de la o anumita varsta sau daca te tunzi tu foarte des chel, chelia incepe sa persiste...

| Userrr a răspuns:

Man e normal sa-ti cada fire de par pentru ca se incheie anul. Oricarui om pierde cel putin 200 fire de par pe an.E sfarsitul anului na-i ce face.Iti vor creste iar nu te temewinking! Sper ca te-am ajutatwinking.By3big grin

| ShiftyIsXtreme a răspuns:

Stai ma linsitit cati creste la loc, si nu te mai da cu prostiile alea, sau macar date mai rarwinking

| Jonnyk a răspuns:

Pai parul meu este mai rar de cand sunt mic...si inca nu am observat sa fie vre'o schimbare pentru ca am observat ca imi ceade de aprox 1 luna...dar de cat timp ai aceasta problema tu? ( StreetArtist)

| StreetArtist a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu.Am insa o intrebare pentru tine: observi ca forma parului tau s-a schimbat(era mai des si acum e mai rar)?