| Ryx a întrebat:

Zilele astea trebuie sa merg la dentist pentru, banuiesc eu, o extractie de masea.E vorba de a treia masea din spate stanga-sus.Problema e mai veche.Am avut o masea cariata, care intre timp s-a spart. Dupa aproxmativ un an de la spargere, am fost la dentist unde la curatarea de canale am renuntat la tratarea maselei si am lasat maseaua asa.In timp, maseaua s-a rupt bucatica cu bucatica.Acum dupa mai mult de un an,am decis ca e cazul sa merg la stomatolog din cauza gustului urat cu care ma trezeam dimineata,mirosului urat si faptul ca imi intra mereu mancare in masa. Vreau sa va spui ca imi e frica de numai pot,dar asta e.
Intrbarea este, cum o sa imi scoata maseaua, nu are de ce sa apuce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se curata gingia de pe radacina si se scoate. Nu este cu mult mai complicat ca la o masea normala.

| Ryx explică (pentru Salontanul):

Tie ti s-a intamplat asa? :o De unde stii? Pare dureros :-ss

| Salontanul a răspuns (pentru Ryx):

Da. Eu am avut asa ceva de 2 ori. O data s-a spart in bucati ca era veche si a scos-o pe rand. Alta data am avut noroc si a iesit singura. Era atat de veche ca a iesit singura.