| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.
Aș dori să slăbesc în jur de 10 kg, în special în zona coapselor.
Ce exerciții și alimentație ar fi potrivite?

Menționez că nu mă interesează să slăbesc peste noapte, deci vă rog să nu-mi recomandați înfometarea sau cine știe ce diete ciudate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| girlwattitude a răspuns:

Buna.Asa cum ti s-a mai spus, kg pe care doresti sa le dai jos, nu au cum sa dispara peste noapte si nici infometarea nu este o solutie sau vreo dieta, gasita oriunde pe net, pentru ca acelea nu functioneaza la toti si nu sunt neaparat recomandate de persoane in domeniu.Cred ca e destul de evident ce trebuie sa elimini din alimentatia ta zilnica (carne grasa,fast food,produse de patiserie,uleiul de floarea-soarelui,bauturile acidulate,prajeala,zaharul si sarea in exces,alimentele procesate s.a.) si incearca sa consumi cat mai multe lichide,pentru ca hidratarea este sfanta,legume si fructe,proaspete,ceaiuri (verde, negru, ghimbir, urzica). Cat despre exercitii.cel mai bun exercitiu si cel mai simplu sau mai bine zis, banal..este alergatul, care te scapa de cm in plus din zona coapselor, taliei.Alte exercitii, ar fi cele de stretching, cardio.Sunt o multime de exemple pe internet si nu trebuie sa ajungi neaparat la sala sau sa te antrenezi cu greutati, pentru ca daca vrei sa pui si ceva masa musculara, te sfatuiesc sa o faci de abia dupa ce slabesti atat cat ti-ai impus.Si cel mai important..mananca putin si des, dar incearca sa eviti orele tarzii.Include cereale in alimentatie, dar nu cele care contin indulcitori si arome artificiale, ci tipul acela de cereale, cum ar fi orzul, ovazul s.a.Consuma carte de pui,ou fiert (moale) pentru ca contine proteine,carne de vita,curcan,intrucat are fibre, proteine si nutrienti, peste (daca iti place). Insa, trebuie tinut cont si de faptul ca fiecare are un anumit tip de nevoi si ca in functie de metabolism si ambitia ta personala, rezultatele nu vor inceta sa apara.

https://www.youtube.com/watch?v=mNEZvlfHkg0

https://www.youtube.com/watch?v=fcN37TxBE_s

https://www.youtube.com/watch?v=waPCCrftvQA

Acestea ar fi cateva exemple.

| Mary008 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii constienta ca 10 kg nu se dau jos intr-o saptamana,doua.
Sfatul meu este sa combini sportul cu o alimentatie sanatoasa,nu ma refer la diete,ci doar sa excluzi fast-food-ul si unele dulciuri.
Iti recomand sala de fitness, acolo poti intreba antrenorul ce exercitii ai putea face pentru ce parte a corpului doresti iar in timp o sa se vada rezultatele.
In cazul in care nu vrei sa mergi la sala, foarte utile sunt exercitiile de pe youtube. Daca ai ambitie si te tii de ele sigur vei vedea rezultate.
Foarte bun este si alergatul, chiar nu strica cateva minute seara, sau dimineata daca ai timp.
Sper sa reusesti.