| Shara17 a întrebat:

acum, ca tot a inceput scoala, as dori sa-mi spuneti in felul urmator: eu sunt la un liceu de arte s programul meu e foarte incarcat, nu am timp sa mananc la scoala si fac foamea si ma simt rau, etc... exista ceva ce as putea sa beau. eventual ca sa imi completeze o masa si sa nu.mi mai fie foame si desigur sa nu imi faca rau? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Ia-ți mâncare la pachet, pune-o în caserole din acelea micuțe de plastic, care se închid etanș. Poți lua cam orice și nu e nevoie să iei o cantitate mare.
Pregătește pachetul de seara sau trezește-te mai de dimineață.
Poți de asemenea să îți faci un smoothie la blender din 2 banane, 2 lingurițe de cacao, 100 gr iaurt și opțional un gălbenuș de ou crud sau niște făină de migdale. Pui băutura aceasta într-o sticluță din aceea pentru băuturi nutritive pentru sportivi și o consumi într-o pauză sau chiar în timp ce lucrezi la ceva. Alunecă foarte ușor pe gât și ține de foame. Eu apelez adeseori la acest gen de masă "lichidă". Totuși un aspect de care trebuie să ții cont este că nu ar trebui să o consumi la mai mult de 2-3 ore de la momentul în care ai preparat-o. Caută și alte rețete de smoothies, sunt un fel de milk-shake-uri, dar mai consistente și mai hrănitoare. Sunt muuulte rețete felurile, pe toate gusturile happy
Pentru caserola pe care o poți lua cu tine poți face cartofi prăjiți, paste de care îți plac ție, diverse salate cu crutoane și brânză/șuncă/ou fiert, felii de fructe, diverse sandwichuri, cam tot ce îți trece prin cap. În felul ăsta, știi că ai mâncare consistentă și sănătoasă la tine și că poți apela oricând la "cutiuța minune" și nu va mai trebui să faci foamea.

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Crezi ca 10 minute adunate pe zi in care bagi ceva sub nas iti dauneaza? Eu ce dracu sa mai zic ca mananc o paine de 600 de grame pe zi? Fi serioasa, pune mana si mananca, ca devi anemica si dupa cazi pe jos de te aduna cu farasu, nu te juca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da tu nu ai pauze la scoala sa mananci un sendvis sau un covrig?