| ionut199701 a întrebat:

Buna ziua acum vreo 7 saptamini am fost muscat de un caine cainele a murit cam la 29 de zile deci 4 saptamani stiu aproape exact asta, intrebarea mea trebuie sa-mi fac vreo grija pentru reabie, mentionez cam facut atitetanos dar n-am facut deloc antirabic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Ti-am mai raspuns o data la intrebare.
Daca avea cainele rabie, tu mureai dupa 1 saptamana. ( rabia este mortala fara vaccin antirabic facut in maxim 24 de ore de la muscare).
Primele simptome sunt : greata, voma, spume la gura, si innebunesti apoi, si in maxim o saptamana esti mort, eu vad ca esti viu si nevatamat, asa ca stai linistit, rabie ( turbare) nu ai.

| Gizăz a răspuns:

Injecţia aia ar fi trebuit făcută atunci, preventiv. Moartea animalului poate fi doar o coincidenţă, dar tot neglijent ai fost. Du-te la doctor şi vezi dacă ai ceva. De ce rahat te joci aiurea cu viaţa ta? Vezi că rabia e mortală dacă nu se iau măsuri pe loc.

| UnCartof a răspuns:

Nu mai sta pe TPU si du-te la un doctor