| umbra142 a întrebat:

Bună ziua, am 17 ani, am o problemă. după ce termin de urinat simt ca vezica urinară nu este golita complet, și trebuie sa mai ies afară de 1-2 pentru a ma simții bine, este posibil sa sufăr de prostată mărită? va rog frumos să îmi răspundeți dacă puteți

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Da, este posibil si asta, sau o inflamatie undeva pe traiectul uretrei sau altele. Trebuie sa consulti un medic care iti va spune cu precizie care e problema.
Multa sanatate.

| umbra142 explică (pentru CuriousStuff):

Si este ceva grav? adica o sa raman asa toata viata?
sau se poate trata

| umbra142 explică (pentru CuriousStuff):

Adica daca este sa sufar de prostata marita, se poate trata?

| CuriousStuff a răspuns (pentru umbra142):

Stai sa vezi in primul rand daca e asta. Problemele cu prostata apar doar mai tarziu in viata. Se trateaza, depinde de natura bolii, dar se trateaza. Desi tratamentul e de lunga durata.

| umbra142 explică (pentru CuriousStuff):

Si daca este cumva doar o inflamatie cum ati zis, asta se trateaza usor?

| umbra142 explică (pentru CuriousStuff):

La ce teste ma vor supune ca sa afle ce am?

| CuriousStuff a răspuns (pentru umbra142):

O inflamatie se trateaza foarte usor, dar si aia are o cauza. Trebui gasita cauza si tratata si in acelasi timp tratata si inflamatia.
Teste de sange, sumar de urina, poate ecograf.
Ai fost la medic? Ce ti-a zis?

| umbra142 explică (pentru CuriousStuff):

Scuze ca nu am mai raspuns, nu am mai intrat, in legatura cu medicul, m-a pus sa fac un test de urina, rezultatul al fost bun, nu a iesit niciun fel de infectie

| umbra142 explică (pentru CuriousStuff):

Si inainte de asta cu vreo cateva luni, am mai facut un test de secretie, la acel test au gasit o infectie numita gonoree, am luat tratament, am repetat testul peste cateva saptamani, si nu a mai iesit niciun fel de infectie, acea infectie consta intr-un miros urat pe capul penisului, si inca mai este si acum, dar medicul a zis ca nu mai am nimic