| boNNeR a întrebat:

am 17 ani si de doi ani am inceput sa fac sala, cand am inceput mergeam la o sala mai modesta. unde pot spune ca aparatura nu era foarte dezvoltata si nici greutatile nu erau chiar egale. dupa un timp simteam ca am un umar mai jos. simteam in permanent nevoia de a ridca un umar pentru a fii la acelasi nivel cu celalalt. am schimbat sala dupa un timp. acum fac sala intr-o sala de fitnes cu acte in regula ca sa spun asa. dar tot nu am scapat de acea senzatie de a-mi ridica un umar. in oglinda se vede foarte putin diferenta... dar mi s-a creat un fel de tic de a-mi ridica umarul drept in sus. un sfat de la cineva? multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

S-ar putea sa dureze ceva. Nu ajuta prea mult daca cineva iti spune sa nu te mai gindesti.
Totusi... Nu exista corp fara asimetrii. Cel mai adesea nu se observa pana cand nu iti vine vreo idee. Cei din jur nu apuca nici ele sa le observe.
Cineva mai apropiat va aprecia asimetria ca pe ceva special la tine. Esti personalizata :-)
Incearca niste trucuri. De exemplu mergi in fata oglinzii relaxat dar cu o tinuta dreapta "de balerina" cu umerii la aceeasi inaltime. Citiva pasi de control spre oglinda apoi inapoi fara oglinda dar pastrind pozitia. Ia o poza ca si cum esti mindra de tine. Cind ti se pare ca ai control asupra pozitiei inceasta acest mers "mai drept" si afara, fara oglinda. Tine minte doar ca e un exercitiu, nu sa devina un scop sa mergi asa.
Lucreaza la acest mers asa ca sa apara firesc, nu intepat.
Dupa vreo 2 saptamini vezi daca te-a ajutat sa nu te mai gindesti.
Incearca sa controlezi si alti muschi care de obicei nu sunt asa controlati. De exemplu muschii abdomenului, sau cei care trag inapoi umerii.
Succes :-)!

1 răspuns:
| Andrei1496 a răspuns:

Un sfat personal: eu zic sa te duci la medic la un control si sa ii spui de aceasta senzatie
Poate si de la cum lucrai, aveai un umar mai jos decat celalalt..eu zic sa stai in fata oglinzii, drept, sa te abtii de la acea senzatie si sa vezi daca intr-adevar un umar iti e mai jos decat celalalt(din punct de vedere medical, nu al pozitiei tale de stat cand lucrezi)
Incearca treptat sa elimini acest tic
Sper ca am fost de ajutor!