| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si am o problema cu un chist ovarian de 8-12 mm depistat acum 3 saptamani in urma unei ecografii. aveam dureri insuportabile in partea stanga. durerea nu este permanenta, avea ore, la 5 6 dimineata pana la 7 8 dimineata. intre timp am aflat ca in afara de acest chist am si o infectie cu chlamydia. miercuri mi s a dat tratament pentru aceasta infectie cu antibiotic si ovule iar pentru chist anticonceptionale Yaz. Pot spune ca nu mai am acele dureri frecvente insa mi e teama ca dupa terminarea tratamentului va incepe sa ma doara din nou si nu stiu ce sa fac.stiti ceva calmante pentru durere aceea pana se resoarbe? (daca se resoarbe).in afara de aulin, nospa, nurofen si alte d astea ca nu au efect.astept raspunsuri sau daca a mai avut cineva sa imi descrie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| DeeaMarry a răspuns:

Ketonal forte. La mine face sa treaca orice durere. E destul de puternic, asa ca trebuie sa fii atenta cand il iei, daca ai dureri de stomac sa incetezi sa il mai iei. Maxim 3 pastile pe zi.