| Ivan_Marin_1958_yCat a întrebat:

am 57 ani si am fimoza diabetica,intrebarea mea ar fi urmatoarea?
Se poate efectua circumcizia si laparoscopic sau numai chirurgical(bisturiu)
Mentionez ca am fost consultat de un medic urolog si am fost programat pentru o interventie, adica circumcizie la spitalul judetean Resita, unde stiu ca se fac si diverse operatii laparoscopice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Buna ziua.
Circumcizia reprezinta indepartarea preputului iar asta se poate face doar chirurgical, cu bisturiul.
Laparoscopia se poate face doar in spatii cavitare precum abdomenul. Implica formarea catorva orificii in burta si pe acolo introducerea unor tuburi cu camere de filmat si instrumente medicale. Nu se poate face circumcizie laparoscopic pentru ca nu se lucreaza intr-un spatiu inchis. Trebuie doar taiat preputul.
Multa sanatate.

1 răspuns: