| lauraaaaaaaa33 a întrebat:

Am deja menstruatie si vroiam sa intreb daca de acum in colo voi avea mereu pe lenjerie secretia vaginara ca stiu ca nu apare intotdeauna dar mie imi apare si ma enerveaza straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb-gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Secretia vaginara? hai ma...

| MgdDroopy a răspuns:

Draga mea,
Nu este normal sa apară mereu acea secreție.
Este vaginală, nu vaginară. Nu e o problemă ca nu știi. Înveți, ai timp. Sau poate a fost o mică eroare (K0sti dragă)
Spune-i mamei tale să mergeți la medicul de familie.

| Just0a0dream a răspuns:

Buna.Daca te referii ca ai cateva zile pe luna acele secretii in afara menstruatiei, da este normal. Daca le ai zilnic si ambundente mergi cu mama la doctor poate ai capatat vreo infectie.Pentru a scadea discomfortulpoti folosi protej sleepuri, le poti folosi si pe tanga, sunt parfumate si protejeaza si chilotii, cred ca e vreo 3-4 lei un pachet si are vreo 20 de buc.