| Alexx2001 a întrebat:

Buna ziua! Am fost operat de chist pilonidal de doua ori, prima data in august 2023 si a doua oara in martie 2024. A doua oara am fost operat pentru că nu se inchidea rana de acolo deloc, iar acum este aceeasi chestie. Rana are 2, 3 cm si nu vrea deloc sa se inchida, stie cineva vreo solutie? O crema sau un sfat? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Am avut si eu chestia asta. Doar ca mi-a fost rusine sa ma duc la doctor )) ..Asa ca am asteptat pana s-a facut ala mare si s-a spart. Imi faceam baie si am simtit ca s-a scurs. Oricum, asta s-a intamplat acum 5 ani, rana nu s-a inchis total. Nu mai e chiar o rana, pentru ca tesutul din aceea gaura este cauterizat. Nu mai exista sansa sa se infecteze sau ceva deja, dar ramane o cicatrice ca o gaura acolo. Nu afecteaza cu nimic, si nu m-a durut niciodata. Daca tesutul si la tine este operat in interior, cred ca poti sa il lasi asa fara probleme, dar este decizia ta daca vrei sa incerci, dar cred ca nu se v-a inchide niciodata pentru ca, este o gaura si nu ai piele destula decat cu grefa sa se inchida locul. Nu este piele, sa zici ca o inchizi, asa ca doar te chinui.

| Lidia09 a răspuns:

În astfel de cazuri, ar trebui să consulți medicul pentru sfaturi personalizate și tratament adecvat. Unele opțiuni pe care le-ar putea sugera medicul tău includ: schimbarea regimului de îngrijire a rănii, utilizarea unor pansamente specializate, administrarea de antibiotice sau chiar o intervenție chirurgicală suplimentară. Este important să comunici cu medicul tău pentru a găsi cea mai bună soluție pentru situația ta.