| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua,

Am și eu o întrebare. In cazul in care am uitat sa iau 2 zile pilulele anticonceptionale din prima saptamana si am facut sex neprotejat, care sunt sansele sa fiu insarcinata? Au trecut aproximativ 2-3 saptamani, iar in ultimele 3 zile nu pot sa mananc absolut nimic, nici sa beau lichide, imi este greata aproape tot timpul si am pierdut in greutate. Din cate stiu eu pierderea in greutate nu este un semn al sarcinii, dar am citit mai devreme cate ceva despre sarcina toxica. Mentionez ca sunt si fumatoare, starea de rau ar putea fi cauzata si de tigari...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt sanse destul de mari de sarcina (cam 30%), plus ca exista riscul mult mai mare de a fi suferit niste dereglari hormonale foarte severe care sa iti dea starea de rau. Anticonceptionalele sunt medicamente horonale, ele sunt rezervate persoanelor foarte responsabile, trebuie luate la ora fixa, fara abateri mai mari de 5-10 minute, admitandu-se o abatere mai mare de atat cel mult o data la 8 luni de tratament. Reactiile adverse dupa administrarea lor abuziva pot fi foarte grave, sarcina fiind unul dintre cele mai putin severe (desi adesea sarcinile au probleme daca se continua administrarea de contraceptive dupa fecundatie). Fa maine dimineata un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi prezinta-te la medicul care ti-a prescris anticonceptionalele, te va primi fara programare fiindca este o situatie de urgenta maxima.

| Violleta2022 a răspuns:

Semnele de sarcina nu apar atat de repede!
Cel mai probabil, ai facut o indigestie ori corpul tau nu mai accepta tutunul si de aceea iti este rau.
Starile de voma si greata sunt prezente si daca ai infectii in corp sau plamanii sunt afectati.
Mergi la medic pentru o consultatie si renunta la fumat, pentru ca nu-i nimic sanatos despre el, dimpotriva, fac atat d emult rau ca nu vad nimic bun sau brav in a fii fumator. In plus, gurita unui fumator miroase atat de rau ca nu-ti poti imagina! Cumpara-ti parfumuri bune de banii aia si vei fii mai avantajata si vei avea acces si la barbatii mai elevati care evita femeile fumatoare!

| PeFuga a răspuns:

Este nevoie de minim 7 zile de administrare consecutiva a anticonceptionalelor pentru a se asigura protectia impotriva sarcinii. In rest, citeste ce a scris Brigaela si baga la cap. Pastilele astea nu sunt doar bomboane ca sa nu te frigi cand te joci cu focul. Sunt medicamente care pe termen lung pot afecta grav organismul...