| roxanaoctavia a întrebat:

Buna Ziua!
Am luat antibiotice timp de 7 zile pentru a trata o infectie urinara, iar in timpul tratamentului nu am utilizat nicio metoda contraceptiva.
Daca se instaleaza o sarcina, antibioticele luate ar putea-o afecta?
Ce se intampla daca ramai insarcinata dupa tratamentul cu antibiotice?

MULTUMESC ANTICIPAT SI SPER DIN TOT SUFLETUL SA IMI RASPUNDETI

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tundenana are multa dreptate. Mai conteaza si ce antibiotice ai luat, de exemplu Amoxicilina e mai putin agresiva pentru sarcina pe cand chinolonele sunt mai periculoase. Trebuie sa te vada un ginecolog si sa discuti care sunt riscurile si care sunt optiunile pe care le ai.

2 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Un tratament antibiotic mai ales in primele saptamani a sarcinii nu este bine venita... in primul trimestru de sarcina se formeaza organele vitale a unui om... un tratament antibiotic poate sa produca malformatii embrionului si poti avea un copil handicapat din aceasta cauza... nu e de jucat cu asta... fa-ti un test de sarcina daca intarzie ciclul si daca este pozitiv mergi la ginecolog ...eu nu recomand nimic medicament mai ales in primul trimestru de sarcina... cand este ffff important ca totul sa decurga normal... sanatate

| mioara a răspuns:

Nu se intampla nimic ori ce sarcina este bine venita daca nu mai ai copii