| Adrian5575 a întrebat:

Am momente cand ma apuca stranutatul. Ma mananca in nas, in ambele nari, stranut de vreo 3-4 ori, incepe sa imi curga nasul, il suflu (lichid incolor, cateodata si cu urme de sange) si pe urma nu mai am nimic, adica nu se infunda nasul si nu curge. Peste cateva ore se repeta acelasi lucru. Acest lucru a aparut cam acum 2-3 saptamani si se intampla si la munca si acasa. Dimineata, dupa ce ma trezesc, este obligatoriu sa stranut. Oare este o alergie sau ceva mai grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De la vremea de afara. Cand este rece cand este mai cald. Si eu patesc la fel.

| GdX a răspuns:

Esti alergic. E de la schimbarile climatice sau de la ambrozie ca e sezonul de toamna acum. Poti sa iti faci analizele sa vezi la ce esti alergic. Daca analizele ies ca nu esti alergic la nimic (sunt 36 de alergeni verificati) atunci e de la schimbarile de vreme sau de la noxele auto.

| mihai69 a răspuns:

E foarte posibil să fie alergie, dar asta doar un specialist (alergolog + ORList) poate să spună sigur.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dimineta si eu stranut, de fiecare data. Dar tind sa cred, ca in cazul meu, este din cauza frigului happy

In gazul tau, incearca sa te nu mai expui asa mult la frig. Legat de sange, posibil din cauza ca tot tragi de el mereu. Incearca sa nu o mai faci. Vezi, daca stai imbracat bine, se mai intampla? Mai ales la picioare.
Daca se repeta, posibil sa fie si o alergie si in acest caz un consult la medic nu strica.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cred ca este vorba de rinita alergica. Aceasta se manifesta prin iritarea mucoasei nazale uneori chiar pana la sângerare, in funcție de alergenul ce o provoacă. Ca alergeni poate fi si soluțiile folosite pentru curățenie, sau insecticidele, care se folosesc contra țânțarilor, sau chiar si parfumurile, deodorantele, săpunurile. Consulta un medic ORL si/sau un alergolog. Multa sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil e vreo alergie, dar chestia cu sangele nu e tocmai ok. Incearca sa faci o vizita la medicul de familie