| danut37 a întrebat:

Am o balta de aproximativ 180mp, adancime 2m - 2m jumatate, cu vegetatie multa. La inceputt am avut crap si clean, crapii s-au inmultit foarte bine, dupa o perioada am pus caras, iar mai tarziu si carasul s-a imnultit, si in urma cu o luna am pus obleti/albituri, rosioare si cativa carasi mai mari. Mi-au murit pana acum 5 carasi de aproximativ 800g 1kg, dar cei mai afectati mi s-au parut obletii si carasii pusi in balta acum o luna. Inotatoarele sunt mancate, sunt acoperiti cu ceva albicios, ca mucegaiul sunt foarte lenti, si se ridica la suprafata baltii si nu au echilibru deloc. E posibil ca ultimii pesti ce i-am pus in balta sa i fi imbolnavit? Vegetatia din balta merge foarte bine. Exista ceva tratament? Daca da, ce anume as putea sa fac? Mi-e frica sa nu pun in pericol toata balta ca e plina de puieti. Cantitatea de peste din balta nu este foarte mare, cam 30-40 caras, 20 crapi, 300 rosioare, 50 obleti si puietul de 2 ani de la caras si crap. Astept cat se poate de repede raspunsuri si solutii la problema. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Veme a răspuns:

Dat fiind ca ai postat la sanate, iti recomand sa mergi la sectia de psihiatrie.