| Rrusn a întrebat:

Buna ziua. Am o problema. De doua săptămâni am degetele de la mana stângă,cel mic și penultimul, parțial amorțite. Ce sa fac? Am făcut și exerciții fizice și degeaba sunt in continuare amorțite

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la un medic ortoped sa te consulte nu putem sti noi cauza.

| Violleta2022 a răspuns:

Amorteala degetelor poate fii de natura neurologica, sau posibil sa fie de la un diabet, daca esti supraponderal.
Mergi la medciul de familie ca el iti cunoaste tot istorucl bolilor si namai el te poate trimite unde este nevoie, ca sa se investigheze cauza.

| mi25 a răspuns:

Eu am avut o problema asemanatoare: nu puteam intinde degetul mic si inelar de la mana dreapta. A fost din cauza ca am tinut mana pe maus rezemata de dunga mesei.
Am mers la medicul de familie, m-a trimis la medicul neurolog, acesta m-a trimis la un laborator specializat si mi-a bagat niste ace (ca la acupunctura).
Nu ai ce cauta la ortopedie. Ce sa-ti faca ei, sa-ti taie degetele?
Nu te lua dpa CristiDinBucuresti ca ea le viseaza pe toate. Amortirea vine pe cale neurologica, datorita "gatuirii" unui nerv.