| hatzul a întrebat:

Am o problema, sunt baiat si am 1.68 la 17 ani si toti baietii ma streseaza ca sunt pitic...in fine. Sa trec la subiect. Tata are 1.72 si mama 1.62.Cum as putea sa mai cresc si eu macar pana la 1.75? Stiu ca pare absurd, dar nu mai pot, disper.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Nu esti singur care are problema asta. Si varsta isi spune cuvintul asupra a cit de important este sa fii inalt. Sint sigur ca pe la 25-30 de ani nu o sa-ti mai pese. Dar acum e super important.
Cresterea inceteaza la sfirsitul adolescentei care poate fi si pana la 21 de ani. Depinde cit esti programat genetic.
Un medic poate vedea pe zone din scheletul tau daca mai esti in crestere, dar nu poate face mare lucru. Oricu, merita sa te sfatuiesti si cu un medic, chiar daca esti sanatos.
Ar fi totusi niste trucuri.
Maninca variat si suficient de abundent. Dormi bine (7-8 ore). Corpul trebuie sa nu duca lipsa de material de constructie. Dar nu e nevoie sa fii supraponderal. Controleaza bmi-ul (cintareste-te) saptaminal daca vrei sa te alimentezi mai substantial.
Lucreaza si pe alte fronturi. Fa-ti o pozitie a corpului dreapta, nu cocosat. Asta, impreuna cu o imbracaminte mai dichisita da impresia ca esti mai inalt.
"Stiu ca pare absurd" dar antreneaza-te sa fii mindru de tine, inclusiv de corpul tau. Fii ingrijit. Lucreaza la alte calitati alte tale pe care sa le scoti in fata. Impresia pe care o faci celorlalti depinde de un ansamblu de lucruri. Nu le da impresia ca te oftici, ia-o in gluma, dar fara sa te umilesti.
Mai ai un an si termini liceul. "Baietii" se duc toti pe la casele lor (nu-i iei tu acasa) si scapi de ei. Apropie-te de oameni inteligenti, de la care sunt sanse sa fii pretuit. Pina trece "urgia" cu inaltimea dedica-te la cit mai multe lucuri pentru dezvoltarea ta, inclusiv hobby-uri, pasiuni, sporturi. Formeaza-te ca sa fii cineva, sa-ti placa tie de tine si mai multora din cercul tau de cunostinte. Evita sedentarismul.
Mie mi se pare mai atragator un baiat care e ca un gentleman, indiferent inaltimea. Te indrepti spre o viata tot mai misto. Adultii pot fi mai intelegatori decat copiii si adolescentii.
Succes!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai pentru ce sa te stresezi!
Actorul Deni de Vito este unul dintre cei mai scunzi actori de film, dar a avut o gramada de femei cu peste un cap inaltime mai inalte de cat el!

Nu marimea conteaza, ci atitudinea, comportamentul.
Poti fi mic si destept sau mare si prost. Depinde doar de tine!

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare tare rau pentru tine, dar mostenirea ta genetica (de la parinti) ti-a limitat cresterea!
Daca te-ai fi apucat de un sport pe la 12-13 ani, poate ai fii dat un impuls hormonal corpului si poate ai mai fi crescut vreo 10 cm peste cat ai acum, dar cum nu ai facut-o, nici nu se poate actiona in vreun fel.
Uita-te in jur si vei intelege, de ce ne mostenim parintii, de ce semanam cu ei, de ce crestem cat ei sau un pic peste ei... toate astea, sunt in bagajul nostru genetic, pe care nu-l putem schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am părinți de 1, 66 și 1, 79. Am doar 12 ani și 1.66 înălțime, iar fratele meu care are 14 ani, 1, 79 înălțime. Suntem la fel ca parintii noștri la vârsta asta încă. Eu am practicat sport și am crescut pana la 8 cm înălțime și sunt fata.
Da, sigur o mostenesti de la părinții tăi. Deja la 17 ani e târziu cu sportul dar poate o sa mai crești.
Și așa fiecare e special în felul sau de a fi.

Eu am 1.72 la 16 ani iar anul trecut cred ca aveam 1.65. Nu am făcut nimic in legatură cu asta, nu practic nici un sport și totuși am crescut. Trebuie sa ai răbdare. Un coleg de a meu are aproape 2 m si are 15 ani, deci depinde si de organism. Mie tot mi se pare ca cresc prea puțin laughing

| GENTIMIR a răspuns:

Apuca-te de sport/sala si poate o sa cresti putin