Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2780610intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
24 Oct
SATI 256.184AFISARI
135.333VIZITE
121.780V. UNICI
15 Septembrie 2011
Perla17 intreaba:

Buna ziua!

Am o senzatie de arsura pe limba si un fel de "herpes" in coltul gurii (nu este herpes propriu zis). Am urmat un tratament cu Unasyn (antibiotic) pentru o bronsita. Nu stiu daca are sau nu legatura insa as vrea sa stiu cu ce ma pot trata. Un stomatolog mi-a recomandat complex vitamine B si calciu, iau de 4 zile si nu exista nici o imbunatatire.

Multumesc

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • 4 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 15 Septembrie 2011 20:18
    doctoressa a răspuns:
    Buna ziua! In urma tratamentelor antibiotice infectiile candidozice sunt frecvente. Puteti face badijonaje ale intregii cavitati bucale cu glicerina boraxata si stamicin. Multa sanatate! http://www.i-medic.ro/medicamente/stamicin-pulbere-suspendabila-pulbere-pentru-suspensie-orala
    22 Septembrie 2011 16:22
    Perla17 explică (pentru doctoressa):
    Multumesc mult!
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 15 Septembrie 2011 15:33
    Elianna a răspuns:
    Arsura de pe limba poate sa fie candida. Pentru asta fa gargara de cateva ori pe zi cu apa in care ai pus o lingurita de bicarbonat de sodiu alimentar. Iar buba de la coltul gurii tamponeaz-o cu bitter suedez(daca ai).
  • 15 Septembrie 2011 15:24
    ÉrotiqueConseils a răspuns:
    Aplică cu un bețișor tinctură de propolis, în colțul gurii, și fă gargară în fiecare dimineață și seară cu ceai de mușețel (pentru a elimina senzația de arsură).
    Sănătate!