| Karinaiza a întrebat:

Am observat recent ca pe majoritatea produselor alimentare se foloseste kcal, nu cal. Si am citit pe internet ca o kcal este egala cu 1000 de calorii. Deci daca eu, ar trebui sa mananc 2000 de calorii pe zi, si un baton de cereale are 200 kcal, ar trebui sa mananc doar o firmitura din tot batonul ala pe zi? Scuzati-mi nestiinta, dar nu inteleg cum vine treaba asta cu calorii si kilocalorii, daca vrei sa traiesti sanatos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cred ca faci tu o eroare si nu te-ai uitat atent ce scrie. In afara de asta nr de kcal poate fi dat in tabel pentru 100 gr iar batonul sa aiba 23 kg, 40 gr, etc. Ia fa o revizie!