| NuAmBaniDeNume a întrebat:

Am si eu cateva intrebari. Deci de aprx o saptamana (6 zile) in timp ce mancam am avut o durere mare la maseaua din stanga jos. Am luat o pastila de dureri de masele,mi-a trecut cat de cat. Marti seara am avut dureri ingrozitoare, am adormit. pe la ora 03 din cauza durerii... M-a mai durut joi si vineri iar in decursul zilei de jo mi s-a umflat foarte mult locul maselei cu pricina.sad Sigur mi-a iesit puroi. Nu m-am dus la dentist din motive financiare... Am mai avut probleme cu alta masea si tot asa mi-a iesit puroi, si mi-a dat dentistul antibiotic ca sa se retraga puroiul. Eh acum daca am puroi am hotarait sa-mi cumpar antibiotic amoxicilina 500 g ca sa se retraga puroiul sa pot merge la dentist zilel urmatoare. Iau o pastila la 12 ore.
Am luat deja 1 zi ( 2pastile) si nu s-a desumflat. Farmacista mi-a dat pentru 5 zile ( 10 pastile )
Cam in cat timp ar trebui sa se. desumfle macar putin?.Voi merge la dentist zilele urmatoare dar mi-e cam teama de puroiul asta pt ca parca e o bomba cu ceas... Sunt cam speriat dar nu de dentist ci de acea infectie.
Spuneti-mi niste sfaturi, orice comentariu legat de problema mea.
Funda pentru un raspuns inteligent.
multumesc. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Demonotza a răspuns:

Infectia e o problema destul de delicata daca nu o ti sub control poate deveni periculoasa...clatestete cu apa si sare de doua trei ori pe zi si daca puroiul iese este bine pentru ca il elimini si nu urca la cap...cat despre masea daca este cea de minte ai face bine sa o scoti daca este alta incearca sa o tratezi...mult succes si curaj.

4 răspunsuri:
| ChristiaNNN a răspuns:

Nu sunt dentist si nici nu am urmat facultate de medicina, raspunsul meu este strict informativ. Sa stii ca nu se face primavara cu o floare (2 pastile). Urmeaza tratamentul de 5 zile, iar daca dupa aceste 5 zile nu sunt semne de ameliorare mergi la un dentist, spune-i de tratament ai urmat si el va sti ce sa-ti recomande. Nu trebuie sa te sperii, conteaza mult a urmezi un tratament.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singurul sfat e sa nu mai iei antibiotice fara prescrierea medicului.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul ( dacă este cazul ).

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| Stoessel_Martyna_Mrr_1991 a răspuns:

Asa a patit matusa mea. insa greseala ta a fost ca trebuia sa iei masuri mai devreme. exemplu, puteai sa prajesti sare, sa o pui intr-o punga si o tineai la locul unde te doare. Va trebui sa o tii pana se umfla. Dupa iti trece. Sfatul meu este ca trebuie sa stai calm. Te va durea insa cand o sa ti-o scoata pentru ca are mult puroi. Imi pare rau pentru tine.