| Kadar_Ferenc-Constantin_2000 a întrebat:

Am si eu o prietena care nu poate sa doarma deloc, ii este somn dar nu poate sa doarma...Are alergie la nu stiu ce substanta din somnifere, asa ca nu le poate lua...
S-a saturat de doctori ...Stiu ca nu poate dormi din cauza stresului,cand era mica a fost abandonata de parinti si a fost adoptata.A fost batuta,amenintata, chiar a si fost in coma.
Intr-un timp se imbraca la fel ca si un baiat din cauza ca ii era frica sa nu fie violata (aproape ca a fost violata de 3 ori).I-au murit multi prieteni, a murit chiar si un fost iubit de-al ei.
De cateva zile se tot cearta cu iubitul ei pentru ca el nu crede ca ea nu poate dormi.
Ea crede(si chiar este aproape adevarat) ca doar doua persoane tina la ea.O prietena de-a ei din copilarie care i-a fost aproape tot timpul si iubitul ei.
Stiu ca ea chiar este stresata si ca de acea nu poate dormi.Imi puteti da cateva sfaturi ce ar/as putea face ca ea sa poata dormi? Va rog sa fiti seriosi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Sa incerce cu melatonina.
Sau cu un psiholog.

| lavinia04022001 a răspuns:

Sa incerce sa nu se mai gandeasca la trecut sa priveasca spre viitor! In privinta dormitului daca nu somnifere cel mai bine e sa faca un control!